Emniyetin ‘Gözaltında veya değil’ demesi çok mu zor?

Emniyetin ‘Gözaltında veya değil’ demesi çok mu zor?
23 Eylül 2013 12:20

İstanbul’daki Gezi Parkı protestoları sırasında, 18 Haziran’da kaybolan ve o tarihten bu yana kendisinden haber alınamayan Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Gürcan Siviş’in durumu ile ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın yaptığı bilgi edinme başvurusu üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü mevzuata sığınarak yanıt vermekten kaçındı.

 

 

Gürcan Siviş’in babası Hayati Siviş ise bugün itibariyle halen oğlundan bir haber alamadığını ne emniyetin ne savcılığın kendisine bir bilgi vermediğini bildirdi.

 

Konuyu TBMM’de de takip eden Oran, “Emniyetin yazısı sadece mevzuat atıflarıyla dolu ve hayalkırıklığı yaratmıştır. Emniyet Müdürlüğü mevzuat hazretlerine sığınmadan açıkça ‘evet Gürcan gözaltına alındı şu tarihte bırakıldı, hakkında şu işlem yapıldı’ ya da ‘hayır gözaltına alınmadı’ demesi çok mu zor! Gürcan’ın acılı anne babası ve toplum vicdanı kendilerinden bu sorunun yanıtını bekliyor” diyerek bu duruma tepki gösterdi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, son olarak Taksim Gazi Parkı protestolarına katıldığı 18 Haziran 2013 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Gürcan Siviş’in nerede olduğu ve arama faaliyetlerinin hangi aşamada olduğunu 12 Temmuz’da İçişleri Bakanı’na soru önergesi olarak yöneltti.

 

Önergeye yanıt gelmemesi üzerine Gürcan Siviş’in Çatalca’da oturan ailesiyle görüşen Umut Oran, konuyu İçişleri Bakanlığı’na 9 Eylül’de yaptığı bilgi edinme başvurusu ile de takip ederek, şu soruları yöneltmişti:

 

“18 Haziran 2013 tarihi ve devamı tarihlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı birimler tarafından Gürcan Siviş isimli vatandaşımız gözaltına alınmış mıdır? Şayet gözaltına alındıysa bu gözaltı hangi hukuka aykırılık sebebiyle gerçekleşmiştir? 3. 18 Haziran 2013 tarihinden bugüne kadar Gürcan Siviş’in kayıp olduğu yönünde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı birimlere ulaşan herhangi bir şikâyet bulunmakta mıdır, bu şikâyet kapsamında yapılan araştırmanın sonucu nedir? Gürcan Siviş’in bulunması maksadıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü bugüne kadar hangi girişimlerde bulunmuştur, bu girişimlerin sonucu ne olmuştur?”

 

BABA SİVİŞ:”HİÇ KİMSE BİLGİ VERMEDİ”

 

Gürcan Siviş’in babası Hayati Siviş, Umut Oran ABD’de olduğu için danışmanı ile bugün yaptığı görüşmede, yeni bir gelişme olmadığını belirterek, “27 Haziran’da Çatalca Polis Amirliğine ve savcılığa başvurduk. Ama bugün (23 Eylül 2013) itibariyle halen oğlumdan bir haber yok. Ne emniyetten ne savcılıktan yeni bir bilgi yok. Savcılık sadece en son Gaziosmanpaşa’da oğlumun telefon sinyalinin alındığını bildirdi” dedi.

 

Öte yandan Oran, emniyetin yanıt vermeye yetkili olmadığına dair yanıtını eleştirirken şu açıklamayı yaptı:

 

“Yaklaşık 3 aydır anne babasının haber alamadığı gencecik bir evladımız kayıp durumda. 2013 yılı Türkiye’sine yakışmayan garip bir durum. Gürcan’ın ailesinin başvurusu üzerine konuyu TBMM gündeminde de takip ediyorum. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen yazı sadece mevzuat atıflarıyla dolu ve hayalkırıklığı yaratmıştır. Ailesinin yaptığı başvuruya da bir yanıt verilmezken bizim yaptığımız başvuruya verilen bu yanıt anlaşılmaz, açıklanamaz. Emniyet Müdürlüğü mevzuat hazretlerine sığınmadan açıkça “evet Gürcan gözaltına alındı şu tarihte bırakıldı, hakkında şu işlem yapıldı” ya da “hayır gözaltına alınmadı” demesi çok mu zor! Gürcan’ın acılı anne babası ve toplum vicdanı kendilerinden bu sorunun yanıtını bekliyor. Basın arıcılığıyla bir kez daha soralım belki buna yanıt verir sayın hükümet: Gürcan Siviş 3 aydır nerede?”

 

EMNİYETTEN JET YANIT

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, Umut Oran’a 7,5 saat içerisinde jet hızıyla verdiği ‘yanıt’ ise şöyle:

 

“İlgide kayıtlı e-mail ile İlimizde Gürcan SİVİŞ’in isimli şahsın gözaltına alınıp alınmadığı şayet gözaltına alındıysa bu gözaltının hangi hukuka aykırılık sebebiyle gerçekleştiği, 18 Haziran 2013 tarihinden bugüne kadar kayıp olduğu yönünde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı birimlere ulaşan herhangi şikayetin olup olmadığı ayrıca şikayet kapsamında yapılan araştırmanın sonuçları ve bulunması maksadıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğünün hangi girişimlerde bulunduğu ve bu girişimlerin sonuçları hakkında bilgilerinin olmadığı, Umut Oran tarafından bildirilmiş ve kendisinin konu ile alakalı olarak elektronik posta yolu ile bilgilendirilmesini talep etmiştir.

 

Kolluk kuvvetlerince gözaltına alınan kişiler hakkında gözaltı bilgileri sorulduğunda genel olarak aşağıdaki mevzuat hükümleri uygulanmaktadır.

 

1) 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 95. Maddesinde ‘Şüpheli veya sanık yakalandığında, gözaltına alındığında veya gözaltı süresi uzatıldığında, Cumhuriyet Savcısının emriyle bir yakınına veya belirlediği bir kişiye gecikmeksizin haber verilir. Yakalanan veya gözaltına alınan yabancı ise, yazılı olarak karşı çıkmaması halinde, durumu, vatandaşı olduğu devletin konsolosluğuna bildirilir.’

 

2) 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 10. Maddesinin (a) bendinde ‘Soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise yakalanan veya gözaltına alınan veya gözaltı süresi uzatılan kişinin durumu hakkında Cumhuriyet Savcısının emriyle sadece bir yakınına bilgi verilir.’

 

3) 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanununun 21. Maddesinde ‘Kişinin izin verdiği haller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması halinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme kapsamı dışındadır. Kamu yararının gerektirdiği hallerde kişisel bilgi ve belgeler, kurum ve kuruluşlar tarafından ilgili kişiye en az 7 (yedi) gün önceden haber verilerek yazılı rızası alınmak koşuluyla açıklanabilir.’

 

Bu maddelerden açıkça anlaşılabileceği üzere, ilgili mevzuatla kolluk görevlilerine bilgi verme hususunda doğrudan herhangi bir yetki verilmediği gibi gözaltı hakkında verilecek bilgi de kişinin kendi rızasına ve Cumhuriyet Savcısının talimatına bağlı kılınmıştır. Bu yüzden Cumhuriyet Savcılığı kanalıyla gelen yazılara istinaden gözaltı kayıtları hakkında istenilen bilgiler verilebilmekte fakat üçüncü şahıslarca telefonla yapılan, teyidi mümkün olmayan ve Cumhuriyet Savcılığı talimatı içermeyen müracaatlarda herhangi bir bilgi verilememektedir.”