Emniyet ve yargıdaki tartışmalar AKP içinde nasıl konuşuluyor? Herkes eteğindeki taşları dökecek

Emniyet ve yargıdaki tartışmalar AKP içinde nasıl konuşuluyor? Herkes eteğindeki taşları dökecek
14 Mayıs 2024 09:31

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, yargı ve emniyet içindeki tartışma ve kavgaların AKP içinde nasıl değerlendirildiğini yazdı.

 

Fotoğraf: AFP

 

Yargı ve emniyet içindeki kavgalar gündemden düşmezken Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, yazısında kulislerde konuşulanları aktardı.

Babacan, AKP’de yargı ve emniyetteki gelişmelerin gündeme geldiğini belirterek özetle şunları yazdı:

“Son günlerde hem devlette hem de partideki gruplaşmalar, gizli çatışmalar dikkat çekici. Özellikle yargı ve emniyetteki karışık işler, ‘Ne oluyor?’ sorusunun daha fazla sorulmasına neden oldu. Partiye mi, yoksa sadece partideki bazı isimlere mi operasyon çekildiğini anlamaya çalışıyorlar.

 

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz günlerde söylediği bir söz, bu karışık gündemde yeniden anımsatıldı. Soylu’nun, “7 yıl İçişleri Bakanlığı yaptım, tüm devlet önümden geçti” sözlerinin, “Benim bilmediğim bir şey yok. Herkes hakkında her türlü bilgiye sahibim” anlamına geldiği anlatılıyor. Bir süre sonra herkesin eteğindeki taşları dökeceği yorumları yapılıyor. Bütün bu hareketliliğin, orta vadede AKP’nin geleceği ve Erdoğan sonrası için mesaj içereceği yorumlar yapanlar da bulunuyor.

İktidardaki sorunları kötü yönetime ve son on yıl içerisinde art arda yapılan yanlışlara bağlayanlar var. Sorunun sadece ekonomik kriz olmadığı, partinin halktan kopmasının asıl sıkıntı olduğunu yazmıştık. Bazı AKP’liler, partideki çözülme ve erimenin asıl nedenin başkanlık sisteminin yanlış kullanılması olduğunu söylüyor.”