Elektrik zammı iğneden ipliğe her şeyi etkileyecek

Elektrik zammı iğneden ipliğe her şeyi etkileyecek
29 Haziran 2024 09:45

Halka acı reçete dayatan iktidar bir taraftan da zam yağdırmaya devam ediyor. Milyonlar asgari ücretin iyileştirilmesini beklerken elektriğe yüzde 38 zam yapıldı. Bu zam iğneden ipliğe her şeyi etkileyecek.

 

 

Asgari ücrete yapılmayan zam elektriğe yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektriğe yüzde 38 zam yapıldığını duyurdu. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL oldu. Zam, 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

 

 

FATURALAR CEP YAKACAK

 
EPDK yapılan açıklamada, enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle zam yapıldığı belirtildi. Açıklamada nihai elektrik perakende satış

fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal

faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldığı bildirildi.

 

 

GÖZLER DOĞALGAZDA

 
Elektriğe yapılan zam doğalgaz fiyatlarını da etkileyecek. Ancak Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), temmuz tarifesini açıklayarak zam olmayacağını duyurdu. Temmuz itibarıyla hem mesken hem de sanayi aboneleri için fiyatların sabit kaldığı belirtildi.

Ancak, ağustos ayında doğal gaz fiyatlarına yüzde 20-22 arasında zam yapılması bekleniyor. Ayrıca, 1 Ekim’den itibaren elektriğe ikinci bir zam yapılmasının konuşulduğu belirtiliyor. Bu gelişmeler, enerji maliyetlerindeki artışların tüketicilere yansıyacağını gösteriyor.