Ekrem İmamoğlu’nun taşlı saldırı davasına katılım talebi kabul edildi

Ekrem İmamoğlu’nun taşlı saldırı davasına katılım talebi kabul edildi
14 Kasım 2023 13:03

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Erzurum mitinginde gerçekleştirilen taşlı saldırıyla ilgili açılan kamu davasına katılma talebi kabul edildi.

 

 

 

7. Asliye Ceza Mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Erzurum’da düzenlenen miting sırasında yaşanan taşlı saldırıyla ilgili açılan davada, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kamu davasına katılma talebini kabul etti.

 

 

SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

 

 

Gazete Duvar’dan Emrullah Bayrak’ın haberine göre taşlı saldırıya ilişkin 28 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması, dün Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. 28 sanık hakkındaki adli kontrol kararını kaldıran mahkeme, yeni kararlarını da açıkladı. Mahkeme, Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarının, sanıkların ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ ettiklerini savunarak dosyanın ‘yetkisizlik kararı’ verilerek ağır ceza mahkemesine gönderilmesi ve soruşturmanın genişletilmesi talebini reddetti.

Bu aşamada ‘görevsizlik kararı’ verilmesine yer olmadığını belirten mahkeme, taraf beyanları alındıktan ve deliller toplandıktan sonra bu hususta karar verileceğini açıkladı.

Mahkeme, müştekiler Senanur Polat, Mustafa Akın Murat Ongun, Onur Günal, Ekrem İmamoğlu ve Suat Dülger’in dava konusu suçlardan zarar görme ihtimali gözetilerek CMK’nın 237 ve devamı maddeleri uyarınca ayrı ayrı kamu davasına katılmalarına karar verdi. Ayrıca avukatının talebi doğrultusunda İmamoğlu’nun mahkemede dinlenmesinden de vazgeçildi.

 

 

BİLİRKİŞİ, KAMERA GÖRÜNTÜLERİNİ İNCELEYİP RAPOR HAZIRLAYACAK

 
Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi, adli emanette kayıtlı olaya ilişkin kamera görüntü cdlerinin uzman bir bilirkişiye gönderilerek görüntülerle ilgili ayrıntılı çözüm yapılıp rapor hazırlanmasını istedi.

Sanıklar Murat Aktaş, Şenol Çelik, Furkan Kılıç ve Muhammed Çelik’in yapılan tebligata rağmen ifade vermeye gelmediklerinden bir sonraki duruşmaya zorla getirilmelerine karar verildi. Ayrıca bu sanıklara SMS gönderilecek.

Mahkemede ifade vermeye gelmeyen müştekiler, bir sonraki duruşmaya da gelmemeleri halinde dinlenmelerinden vazgeçilecek. Duruşma 25 Aralık’a ertelendi.