Egemen Bağış: Çözüm süreci bir kesime yönelik bir süreç değildir

Egemen Bağış: Çözüm süreci bir kesime yönelik bir süreç değildir
27 Mart 2013 17:01

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rixos Pera Otel’de basına kapalı olarak gerçekleşen İklim Değişikliği toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“OLİMPİYAT, BU EKSİKLİĞİ 2020 KARARIYLA GİDERECEKTİR”

Bakan Bağış, ” Ben bugüne kadar olimpiyatların İstanbul’da gerçekleşmemiş olmasının İstanbul’un değil olimpiyatların eksikliği olduğunu düşünüyorum. İnşallah olimpiyat, bu eksikliği 2020 kararıyla giderecektir. Çünkü olimpiyat, tarihinde ilk defa iki kıta üzerinde gerçekleşme imkanını İstanbul’da bulacaktır. İlk defa İslam coğrafyasına olimpiyatların kardeşlik mesajını vermek imkanını bulacaktır. İlk defa içinden deniz geçen bir şehirde olimpiyat gerçekleşme imkanını bulacaktır. Bizans İmparatorluğuna , Osmanlı İmparatorluğuna, Roma İmparatorluğuna başkentlik yapmış. Avrupa Kültür ve Avrupa Spor başkenti olmuş bir şehrin olimpiyatlara ev sahipliği yapması aslında çok doğaldır, çok önemlidir. Olimpiyatların da bu eksikliği giderecek kararı alacaklarına inanıyorum. Rakiplerimiz Madrid ve Tokyo daha evvel olimpiyatlara ev sahipliği yapmış ülkelerin şehirleri. Ama Türkiye bugüne kadar olimpiyatlara ev sahipliği yapmadı. 2020 gecikmiş bu randevunun gerçekleşmesi için bir fırsat oluşturacaktır “ dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE’NİN HER KESİMİNE YÖNELİK BİR SÜREÇTİR”

Bakan Egemen Bağış, Diyarbakır’daki nevruz kutlamalarında Türk bayrağı olmamasıyla ilgili de değerlendirmede bulundu. Bakan Egemen Bağış, “Nevruz’da verilen mesajlar önemliydi. Belki de ilk defa terör belasını defetmek adına çok önemli mesajlar verildi. O yönden baktığımız zaman gerçekten önemli bir toplantıydı. Türk bayrağı olmaması büyük bir eksiklikti. Onu Sayın Başbakanımız da dile getirdi. Ama beni rahatlatan bu etkinliği düzenleyenlerin de Başbakanımıza hak vermeleri ve önümüzdeki yıl bunu Türk bayraklarıyla yapacaklarını ilan etmeleri. Bir yerde de aslında unuttuklarını atladıklarını itiraf etmeleriydi. Bu çözüm sürecinin olmazsa olmazıdır. Başlangıç mesajlarından biri de biz bu ülkede tek bayrak tek vatan tek devlet diyoruz. Farklı devletler olamaz, farklı bayraklar olamaz, farklı vatanımız olamaz. Hepimiz bu ülkenin ortak bireyleriyiz. Nasıl anayasa bütün vatandaşlarına eşit mesafeyi sağlıyorsa, uygulamada da bu ülkenin bütün vatandaşlarının kendini eşit hissetmesini sağlayacak adımlar atılacak. Çözüm süreci bir kesime yönelik bir süreç değildir, çözüm süreci Türkiye’nin her kesimine yönelik bir süreçtir “ diye konuştu.

“BU KONUDA MİLLETİN MESAJI ÇOK NETTİ”

Bakan Bağış, Ankara’daki Ak Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına düzenlenen saldırılarla ilgili de konuştu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ” Bu saldırılar Sayın Başbakanımızın, Türkiye’nin en uzun süre hizmet veren Başbakanı olmasının yıldönümünde, mahkemede okunan bir iddianamenin mütaalasının değerlendirilmesinin yaptığı bir süreçte, çözüm sürecine yönelik önemli adımların atıldığı bir süreçte gerçekleşti. Bu saldırılar sadece partimizin genel merkezine ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırılar değildir. Bu ülkenin demokratikleşme, kalkınma, şeffaflaşma sürecine yapılan saldırılardır. Ama milletimiz büyük bir kararlılıkla çok net bir tutum ortaya koydu ve o barışa ve şeffaflığa çomak isteyenlerin çomaklarını aldı kırdı, kendilerine iade etti. O saldırılar çok net bir mesajla karşılaştı; bu ülkede kardeşlik dokumuzu güçlendireceğiz, kalleşliğe de izin vermeyeceğiz. Bizim için kardeşlik var kalleşlik yok. Bu konuda milletin mesajı çok netti” dedi.

Bakan Bağış, bir gazetenin manşetinde yer alan ve PKK’lıların sınır dışına çekildiği yönündeki haber ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayla ilgili soruyu da yanıtladı. Bağış, “Bu konu o kadar hassas ki bilen bilmeyen herkes konuşursa, bu çözüm sürecinde 40 yıldır yakalanamayan ivmeye zarar verir. Ben bu konuda konuşmak istemiyorum” diye konuştu.

Bakan Egemen Bağış, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Kimse silahları bırakacağız demiyor” cümlesiyle ilgili ise, “Konuşan ana muhalefet partisini de biraz hakkaniyete biraz bilinçli olmaya biraz da Türkiye’yi sevmeye davet ediyorum” yanıtını verdi.