Economist: Türk Ordusu sindirilmiş durumda

Economist: Türk Ordusu sindirilmiş durumda
1 Şubat 2013 10:50

Economist dergisi, “Erdoğan ve Generalleri” başlıklı analizinde “Bir zamanlar her şeye muktedir Türk ordusu artık zayıf ve bölünmüş” yorumunu yaptı.

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklu subaylar ile ilgili açıklamaları, yurt dışında da yankılandı. Economist dergisi, “Erdoğan ve Generalleri” başlığını kullandığı analizinde Türk ordusu için “Bir zamanlar her şeye muktedir Türk ordusu, aciz değilse sindirilmiş durumda” değerlendirmesinde bulundu.

 

İngiliz Economist dergisi Türk ordusuna ilişkin son gelişmeleri irdelediği analize şu sözlerle başladı:

“Tasavvur ederseniz, bir ülke ki NATO’nun ikinci büyük ordusu var, komşuları arasında Irak, İran ve Suriye bulunuyor ve Ege, Karadeniz ve Akdeniz tarafından çevrilmiş durumda ama deniz kuvvetlerine komuta edecek hiç kimsesi yok “

“AMİRALLERİN YARISINDAN FAZLASI TUTUKLU”

Oramiral Nusret Güner’in istifasına dikkat çekerek başka “kalifiye” adayların olmadığını belirten dergi, halen yüzlerce general ve diğer subayların yanısıra Türkiye’nin amirallerinin yarısından fazlasının AKP hükümetini devirmek için komplo kurmakla suçu ile tutuklu olduğunu vurguladı.

 

 

 

Economist askerlerin yargılandığı davaların “bir zamanlar, her şeye muktedir, Türkiye’nin silahlı kuvvetleri zayıf ve bölünmüş” bıraktığı yorumunu da yaptığı analizde “Bu Türk demokrasisi için bir zafer olmalıydı” dedikten sonra yargılamalarda dikkate alınan kanıtlara ilişkin iddialar ve soru işaretlerine de yer verdi.

Bu bağlamda Vaclav Havel ve Desmond Tutu gibi şahsiyetler için çalışmış olan Washington’lu avukat Jared Genser’in Balyoz sanıklarını temsil etmeyi kabul ettiğini söylerken “masum olduklarına inandığını ve onlara karşı getirilen kanıtların düzmece olduğunun ispatlanabildiğini” ifade ettiğine dikkat çekildi.

ERDOĞAN, “BAZI KUŞKULARI PAYLAŞIYOR”

Economist, “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarda bulunduğu 10 yıllık sürede generallerin etkinliğini azaltmış olsa da bazı kuşkuları paylaşıyor” dedikten sonra Erdoğan’ın tutuklu subaylara ilişkin son açıklamalarını da yansıttı.

 

 

 

 

Buna karşın ”Başbakan, Ergenekon davası ile arasında mesafe koymaya çalışırken bile bazılarının, ordu ile rahat bir ittifak tesis ettiğini” öne sürdüklerini yazan dergi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ise “çok sadık” olduğunu yazdı.

 

 

 

Bu bağlamda Uludere olayına değinen dergi, şimdiye kadar bir tek kişiden hesap sorulmadığını da vurgu yaptıktan sonra Erdoğan’ın “ordunun kendi kontrolünde olduğunu hissetmiş olabileceğini”ni de öne sürdü.

İngiliz dergisi analizinde tüm olup bitenlere rağmen savunma bütçesinin büyük ölçüde sivillerin kontrolünün dışında olmayı sürdürdüğünü, Genelkurmay Başkanı’nın henüz Savunma Bakanı’na bağlanmadığını da belirtti.

Buna karşın bazı subayların hükümeti devirmek için komplo kurdukları iddialarının yabana atılmayacağını da savunan dergi, ordunun 1960 yılından bu yana dört hükümeti devirdiğine dikkat çekti.