E, o zaman neden patladı beyefendi?

E, o zaman neden patladı beyefendi?
15 Ekim 2022 14:38

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Bartın’daki facianın ardından, sosyal medya hesabından Sayıştay’ın TTK hakkında 2019 yılında hazırladığı raporu açıkladı.

 

 

Safile USUL H&H YORUM

 

 

Sayıştay ,Türkiye Taşkömürü Kurumu 2019 Yılı Denetim Raporunda, Bartın Amasra’daki üretim derinliğinin -300 metreye ulaştığını; çalışılan damarlarda gaz içeriklerinin yüksek olduğunu, ani gaz degajı ve grizu patlama riskinin arttığını yazmış.

 

 

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz’ın bunu sosyla medya hesabında paylaşmasından sonra. Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan şu komik basın açıklaması geldi…

 

“Bazı basın yayın organlarında yer alan “Eksi kotlarda yüksek metan gazı” ve “2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporu” içerikli haberlerdeki yanlış ifadeler nedeniyle açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. 2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporuna atıfta bulunularak yapılan haberlerde, çalışan damarların tamamında gaz içeriğinin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu haberlerde kömürün içerisinde yer alan metan gazı, “Çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazi tespit edildi” seklinde lanse edilmektedir. Söz konusu ifade tamamen yanlıştır. Ocak içerisindeki havalandırma ile kömürün bünyesindeki metan gazı birbirinden farklı konulardır. Dolayısıyla bu durum iş sağlığını ve güvenliğini etkileyen bir durum değildir.”

 

 

E, o zaman neden patladı maden ocağı Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun yetkili beyefendileri?

 

Maden ocakları durup dururken patlamaz. Grizu patlaması dedi hükümetin bakanı.

 

Grizu patlaması tam da Sayıştay’ın raporunda uyardığı durumlarda olmaz mı?

 

Bakın ne demiş Sayıştay ta 2019’da….

 

“2019 yılında müessesenin dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur. Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır. Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitelerinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra “Kurum Degaj Yönergesi” hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir”

 

Dün olanın olacağının uyarısını bu sözlerle 2019’da yapmış Sayıştay.

 

Siz neyi yalanlıyorsunuz.

 

Tabii, milletin aklıyla dalga geçiyorsunuz yine.

 

Bu arada…

 

Erdoğan, “Adli makamlar en ufak bir ihmali bile karşılıksız bırakmayacaktır.” dedi.

 

Siyasi ihmaller ne olacak. Mahşere kalacak, öyle mi?

 

 

Safile USUL Twitter

 

 


Yazarın Son Yazıları:
İyi Parti’nin afişleri!
Adayın geç açıklanması doğru
Toplantı iyi geçmiş olmalı