Dört bakanlıkta 649 kamu personeli istifa etti!

Dört bakanlıkta 649 kamu personeli istifa etti!
19 Kasım 2022 10:24

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, 17 bakanlıktaki istifaları ve yurt dışı görevlendirmeleri Meclis gündemine taşıdı. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere 4 bakanlıkta 649 kamu personeli görevinden istifa etti.

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bakanlıklarda görev yapan nitelikli personelin son dönemde görevlerinden teker teker ayrıldığına dikkat çekerek, yaşanan istifaları ve yurt dışı görevlendirmelerini Meclis gündemine taşıdı. Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre 17 bakanlığa ayrı ayrı soru önergesi veren Tanrıkulu’na dokuz bakanlık yanıt verirken, bu bakanlıklardan sadece dört tanesi istifalara ve yurt dışı görevlendirmelerine ilişkin veri paylaştı. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere dört bakanlıkta 649 kamu personeli görevinden istifa etti.

 

 

EN ÇOK İSTİFA TİCARET BAKANLIĞI’NDA: DÖRT YILDA 535 KİŞİ GÖREVİNDEN AYRILDI

 
Soru önergesine verilen yanıtlara göre en çok istifa Ticaret Bakanlığı’nda yaşandı. Bakan Mehmet Muş’un cevaplandırdığı önergede, 2018 yılından bu yana 535 bakanlık personelinin istifa ettiği belirtilirken, yaşanan istifaların sebepleri ailevi nedenler, sağlık sorunları, iş değişikliği ve başka kurumlara farklı unvanla atama olarak açıklandı. Devlet memurluğundan çekilme gerekçesinin belirtilmesinin zorunlu olmadığına da dikkat çekilen yanıtta, “Yaşanan istifaların bir kısmında herhangi bir ayrılış sebebi belirtmemiştir” denildi. CHP’li Tanrıkulu’nun yurt dışına görevlendirilen personel ile ilgili sorusuna ise yanıt verilmedi.

 

 

ÇEVRE BAKANLIĞI’NDA BİR YILDA 59 İSTİFA

 

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtladığı soru önergesine göre ise 2022 yılı içerisinde 59 bakanlık personeli istifa etti. Yaşanan istifaların nedenlerine ilişkin soruyu da yanıtlayan Bakan Kurum, “Görevden çekilme işlemleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddesi hükümlerine göre, kişilerin kendi talepleri doğrultusunda gerçekleştirildiğinden, istifa ederek görevlerinden ayrılan ve Bakanlığımız ile ilişiği kesilen bu personelin, yurt dışına ilişkin veri kaydı bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

 

329 PERSONEL İLE 50’YE YAKIN YURT DIŞI GÖREVLENDİRMESİ YAPILDI

 
Bakan Kurum’un yanıtında yurt dışı görevlendirmeleri ile ilgili de veri paylaşıldı. Buna göre Bakanlık bünyesinde 2021-2022 yılları arasında toplam 329 personel ile 50’ye yakın yurt dışı görevlendirmesi yapıldı. Bu görevlendirmeler Bakanlığın görev alanına giren konularda başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere uluslararası örgütlerin bulunduğu çeşitli ülkelere gerçekleşti. Görevlendirme yapılan ülkeler şu şekilde açıklandı:

“Bu görevlendirmeler Almanya’da BMİDÇS kapsamında Berlin Petersburg İklim Diyaloğu’na, Fransa’da OECD toplantısına, Ukrayna’da Kiev-YDSK 10. toplantısına, Arnavutluk’ta Konut Yapımı toplantısına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde inceleme ve çalışma ziyaretine, Azerbaycan’da Çevre ve İklim Alanında iş birliği toplantısına, İtalya COP 26 Hazırlık toplantısına ve Birleşik Krallık’ta COP 26 toplantısı olarak katılım sağlanmıştır.”

 

 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDA BİR YILDA 42 İSTİFA

 
CHP’li Tanrıkulu’nun önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Merkez ve Taşra Teşkilatında memur, sözleşmeli personel ve işçi statüsünde görev yapmakta iken 42 personelin istifa ettiğini ifade etti. Karaismailoğlu, son bir yıl içerisinde yaşanan istifaların nedenlerine ilişkin ise “Evlilik, ailevi nedenler, sağlık sorunları, farklı kurumlara atanmaya hak kazanma ve maddi nedenler” cevabını verdi.

 

 

 

ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN YURT DIŞINA 255 PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ: MALİYETİ 2 MİLYONUN ÜSTÜNDE

 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ise son bir yılda 13 personel istifa etti. Bakan Fatih Dönmez’in yanıtladığı soru önergesine göre bu personelden 9’u başka bir kuruma sözleşmeli statüde açıktan atanma talebi çerçevesinde istifa ederken, iki personel kendi talepleri çerçevesinde, iki personel ise herhangi bir sebep belirtmeden görevlerinden ayrıldı.

Bakan Dönmez, 255 personele de yurtdışı görevlendirmesi yapıldığını belirterek, görevlendirilen bu personele ödenen harcırah tutarının 2 milyon 490 bin 493 TL olduğunu kaydetti. Görevlendirme alanlarının ikili ilişkiler ve enerji konuları başlığını oluşturduğunu belirten Bakan Dönmez, görevlendirme yapılan ülkeleri şu şekilde açıkladı:

“Rusya Federasyonu, Cezayir, Azerbaycan, Angola, Togo, Nijerya, Türkmenistan, Venezuela, Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Iralc, Kırgızistan, Avusturya, Fransa, Almanya, Danimarka, İtalya, ABD, İskoçya, İran, Ukrayna, Belçika, Sırbistan, İngiltere, Norveç, Nijer Cumhuriyeti, İspanya, Kazakistan, İsveç ve Romanya’ya yapılan bu seyahatlerin konusunu çok taraflı uluslararası örgüt toplantıları.”

 

 

DÖRT BAKANLIK VERİ PAYLAŞIMI YAPMADI

 
CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı ise istifalara ve yurtdışı görevlendirmelerine ilişkin veri paylaşımı yapmadı. Dört Bakanlıktan bazıları link verirken, bazıları da memurluktan çekilme şartlarına ilişkin kanun maddesi paylaştı. Sekiz Bakanlık ise soru önergesini yanıtsız bıraktı.

 

 

‘KAMUDA YAŞANAN İSTİFALAR DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR’

 

 

CHP’li Tanrıkulu, soru önergesini cevaplandıran Bakanlıkların paylaştığı verileri değerlendirdi. Bakanlıklardan istifa eden personelin büyük kısmının kalifiye ve nitelikli çalışanlar olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, açıklanan verilerin çok fazla olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bugün verdiğimiz soru önergesine gelen yanıtlara baktığımızda istifaların hiç de az olmadığını görüyoruz. Kamunun bu tür kalifiye elemanları kaybedecek noktaya gelmiş olması kamu hizmetlerinin yürütülmesi bakımından çok düşündürücüdür. Kamudaki atama ve yükselmelerde liyakate önem verilmediği için görevlerinde gereken yerlere gelemeyen personel bu istifaların çoğunluğunu oluşturuyor. Bu personelin büyük kısmı ya özel sektöre ya da yurt dışına gidiyor. Bu yüzden istifaların nedenleri olarak açıklanan sebepleri de kabul etmek mümkün değil. Kamuda çalışmanın zorlaştığı bir dönemde istifaların başka nedeni olamaz. Yurt dışına yapılan görevlendirmeler de liyakat esasına göre değil, eş, dost, akraba şeklinde yürütülüyor. Bize gelen şikâyetler de bu yönde. Bir an önce kamuda liyakate dönülmesi gerekiyor.”