Diyanet’ten İskandinav turu: Tüm giderler bütçeden!

Diyanet’ten İskandinav turu: Tüm giderler bütçeden!
20 Şubat 2024 09:40

Dev bir bütçeye sahip Diyanet İşleri Başkanlığı son dönem harcamaları ile de tepki çekiyor. Bu kez kalabalık bir ekibin İskandinav gezisine gittiği öne sürülüyor. Tüm masrafların bütçeden karşılandığı ifade edilirken, geziye katılanlara da “sosyal medya paylaşım yapmayın” uyarısı yapıldığı iddia ediliyor.

 
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “yurt dışı gezileri” konusunda tasarruf tedbirleri vurgusuna rağmen Diyanet’e bağlı kalabalık bir heyetin İskandinav ülkelerini ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre gezi İsveç, Norveç ve Danimarka ülkelerine gerçekleştirildi. Gezilerin amacının, “Diyanet’e bağlı vakıfların genel kurullarına katılmak” olduğu bildirildi.

 

 

Adeta çıkarma yaptılar

 
Birgün Gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre İskandinav ülkelerini ziyaret eden Diyanet heyetinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yanı sıra eşi Seher Erbaş ile Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcıları Kadir Dinç ve Selim Argun da yer aldı. Diyanet İşleri Başkanı Teftiş Kurulu Başkanı Hasan Güçlü, Dış İlişkiler Genel Müdürü Mahmut Özdemir, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz ve Strateji Geliştirme Başkanı Mustafa Irmaklı’nın da heyette yar aldığı iddia edildi. Yurt dışı görevine öte yandan özel kalem, protokol, koruma ve basın ekibinin de götürüldüğü kaydedildi.

Diyanet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 8 Şubat’ta başlayan gezi 13 Şubat’ta tamamlandı. Heyette yer alan isimlere yedi günlük harcırah ödendi. Uçak paraları, otel paraları ve günlük harcamalar Diyanet bütçesinden karşılandı.

 

 

“Paylaşım yapmayın” uyarısı

 
İddiaya göre geziye ilişkin, tepki çekeceği gerekçesiyle kamuoyuna açıklama yapılmadı. Heyette yer alan isimlere, “Sosyal medyada paylaşım yapmayın” denildiği de öne sürülürken Diyanet’in resmi yayın organlarından da ziyaret paylaşılmadı.