Diyanet’in Suriyeli radikal İslamcılarla anlaşma yaptığı ortaya çıktı: Çocuklara eğitim veriliyor

Diyanet’in Suriyeli radikal İslamcılarla anlaşma yaptığı ortaya çıktı: Çocuklara eğitim veriliyor
31 Ağustos 2023 11:32

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bünyesinde 40’tan fazla radikal İslamcı gurup bulunduran Suriye İslam Meclisi ile bir protokol imzaladığı ortaya çıktı.

 

 

halktv.com.tr’den Ali Macit’in haberine göre; 21 Eylül 2020’da imzalanan protokol kapsamında, Suriye İslam Meclisi üyeleri, Türkiye’de özellikle çocukların katıldığı çok sayıda program düzenlerken devletin en üst kademesine çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Söz konusu protokol, 21 Eylül 2023’te sona eriyor. Uzatılıp uzatılmayacağı ise bilinmiyor.

 

 
Hedef kitle: Çocuklar

 

 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bünyesinde 40’tan fazla radikal İslamcı örgüt barındıran Suriye İslam Meclisi ile 21 Eylül 2020’de bir protokol imzaladığı ortaya çıktı. Bu protokol çerçevesinde, Suriye İslam Meclisi Türkiye’de Kur’an kursları açarak, din eğitimi adı altında çok sayıda etkinlik düzenledi. Meclis’in hedef kitlesi ise çocuklar oldu.

 

 

Vatandaşlık alması için referans yazdılar

 
Çocukların radikal İslamcı guruplara teslim edildiği protokol, bazı Suriyelilerin ise Türk vatandaşlığı almasını sağladı. Bu kapsamda Suriye İslam Meclisi, 2022’de Mezin Jawish isimli bir Suriyeli sığınmacı için vatandaşlık talebinde bulundu.

Kur’an kursu eğitmeni olan Jawish isimli sığınmacıya, eski Sultangazi Kaymakamı Abdullah Yılmaz referans oldu. Kaymakam Yılmaz, Mezin Jawish’e vatandaşlık verilmesi için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’na referans mektubu yazdı. Referans mektubunun sosyal medyada gündem olmasının ardından altı senedir Sultangazi Müftüsü olan Abdullah Yılmaz, görevini Hadi Keskin’e bıraktı.

Söz konusu iddialar sorulan Sultangazi Müftülüğü, “Vatandaşlık verilen bu kişi Suriye İslam Meclisi’nden referanslıdır. Ayrıca eski kaymakam da kendisine referans olmuş” ifadelerini kullandı.

 

 

Suriye İslam Meclisi nedir?

 
İndependent Türkçe’de yer alan haberde, Nisan 2014’te kurulan Suriye İslam Meclisi (SİM veya Syrian Islamic Council), bünyesinde yaklaşık 40 İslamcı örgüt ve yapıyı barındırıyor. Bir anlamda siyasi ve ideolojik nedenlerle çevre ülkelerde bulunan bu dini oluşumların Diyanet İşleri ve müftülük görevini yürütüyor. Komşu ülkelerde yaşamakta olan Suriyeli sığınmacıların şeriat ve ilahiyat hususundaki başvuru makamı sayılıyor. Bu Meclis’in baş müftüsü konumundaki (1944 doğumlu) Şeyh Usame Abulkerim El Rufai, aynı zamanda aslında, “Şam Uleması Rabıtası” başkanı. Şam merkezli Şeyh Abdulkerim El Rufai Camii’nde imamlık yapıyordu. Ülkesindeki ilahiyat okullarını bitirdikten sonra dini tebliğini eda etmek üzere çok sayıda İslam ülkesini dolaştı.

 

İslam Meclisi, üç farklı kesimden oluşuyor. Birinci kesim: Şeyh Usame Rufai’nin Zeyd Cemaati: İsmini Şam’daki Zeyd bin Sabit Camii’nden almaktadır. Bu cemaat, bağnaz sufi bir tarikat olarak bilinmektedir. İkinci kesim: Suriyeli Ulema Rabıtası (Din âlimleri Birliği): Müslüman Kardeşler (İhvan) hareketine bağlı dini bir kuruluştur. Üçüncü kesim: Heyet-ü Tahrir’il Şam (HTŞ): Radikal Selefi ve cihatçı İslamcı yapıları kapsamaktadır.