Dışişleri Bakanlığı’ndan İran ve İsrail açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan İran ve İsrail açıklaması
15 Nisan 2024 07:30

İran’ın İsrail’e yönelik İHA ve balistik füze saldırısının ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, “Tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır” denildi.

 

 

İran tehditlerin ardından harekete geçti. İsrail’e yönelik misilleme saldırısı düzenledi. İran tarafından İsrail’e 200’den fazla insansız hava aracı ve düzinelerce füze fırlatıldı.

“Gerçek Vaat Operasyonu” adı verilen saldırının, İsrail’in Şam’daki İran Konsolosluğu’na düzenlediği saldırıya cevap olarak gerçekleştirildiği açıklandı.

İran’ın fırlattığı insansız hava araçları saatler sonra İsrail semalarına ulaşırken, Demir Kubbe devreye girdi. Kudüs ve Tel Aviv gibi kentlerde sirenler çalarken, bölgeden patlama sesleri duyuldu.

İsrail ordusu, İran füzelerinin çoğunun İsrail sınırları dışında etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

 

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

 
İran-İsrail gerilimine dair gün içinde diplomatik temaslar sürerken; Dışişleri Bakanlığı’ndan da flaş bir açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi.