Devlet okulları artık özel okullarla yarışıyor!

Devlet okulları artık özel okullarla yarışıyor!
22 Ağustos 2023 09:33

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, eğitim sektörünü durma noktasına kadar getirdi. Veliler, çocuklarını özel okullardan alıp, devlet okullarına kayıt yaptırmaya başladı. Ancak devlet okulları, velilerden, okula yardım adı altında 30 bin TL para istiyor. Bu ücret ödenmeden de kayıt yapılmıyor.

 

 

 

Özel okul fiyatları, TL’nin değer kaybetmesi ve yaşanan enflasyonla tavan yaptı. Halk TV’den Ali Macit’in haberine göre özel okullara yapılan zamdan sonra veliler, çocuklarının kayıtlarını özel okullardan almaya, devlet okullarına vermeye başladı. Devlet okulları da velilerden bağış adı altında ücret almadan kayıt yapmıyor.

 

 

KAYIT ÜCRETİ 30 BİN TL

 
İstanbul Başakşehir’de bulunan İsmail Kemal Demiröz Ortaokulu, bir veliden 30 bin TL ücret istedi. Eğer bu ücret ödenmese kayıt yapılmayacağını da belirtti. Veli, çocuğunu okula kaydettirmek için bu ücreti ödedi.

Halktv.com.tr’ye konuşan veli, “Eğitim ve sağlık için vergimizi ödüyoruz. Ben, devlet okullunda da bu imkândan yararlanamayacaksam ne zaman yararlanacağım?” dedi.

 

 

BAKAN ‘BAĞIŞ YAPILABİLİR’ DEDİ

 
Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçen yıl temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Okullarımızın ihtiyacını devlet karşılıyor. Kayıt yapmakla bağış arasında hiçbir ilişki yok ama isteyen velimiz, bağış yapabilir. Bunu engellemiyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm vatandaşları çocuklarına herhangi bir ek ücret ödemeden okullara kayıt yapabilecekler” demişti. Hatta geçen yıl İstanbul’da yaşanan bir olayda, ikinci sınıf öğrencilerinin velileri az bağışta bulundukları için ikinci sınıfların bulunduğu kat temizlenmemişti.