Depremzelerden THY’ye ‘Menzil’ tepkisi!

Depremzelerden THY’ye ‘Menzil’ tepkisi!
13 Temmuz 2023 08:02

THY’nin, Menzil Cemaati’nin lideri Abdülbaki Erol’un cenazesi için İstanbul’dan Adıyaman’a ek sefer düzenlemesi, depremzelerin tepkisini çekti. THY’ye sosyal medyadan seslenen depremzedeler, “Aynı performansı neden deprem zamanı göstermediniz?” diye sordu.

 

Fotoğraf: Reuters

 

Türkiye’nin en büyük dini yapılanmalarından biri olan Menzil Cemaati’nin lideri Abdülbaki Erol’un cenazesinin cuma günü, tarikatın merkezi olan Adıyaman’ın Menzil köyünde defnedileceği öğrenildi.
Türk Hava Yolları (THY) ise cenaze gününe doğru İstanbul’dan Adıyaman’a ek sefer düzenleyerek uçuşları artırdı.

Uçuşların bir kısmı, THY sitesinde şimdiden dolu gösteriyor.

 

THY’nin Adıyaman’a ek sefer koymasının ardından 6 Şubat depremlerinin vurduğu kentlerde yaşayanlar ve yakınları bulunanlar sosyal medyadadan THY’ye tepki gösterdi.

Twitter’dan paylaşım yapan depremzedeler, “Bayramda yakınlarımızın mezarını ziyaret etmek için Hatay’a uçamadık. Siz bize düşman mısınız?” dedi.

 

 

Depremzedelerin tepkilerden bazıları şöyle:

 

 

‘Dokuz saat ayakta uçağı bekledik, yazıklar olsun’

 

“Bir Hatay’lı olarak yazıyorum. Kalplerimiz Hatay’dayken binlerce kardeş, akraba ve dostu toprağa verirken, keşke aynı seferleri ve seferberliği gösterseydiniz. Binlercemiz yeryüzünden silindi gitti..”
“Depremde hasar almadığı halde günlerce kapalı tutulan Adıyaman’ı! Nisandan beri kapalı olan Hatay Havalimanı’nı da hatırlatalım. Ne menzilmiş be!”

“O sıra Hatay’a gitmek için Adana’ya bulduğum bilet son anda iptal edildi. Anca ertesi güne bulabildim…”

“Keşke bu performansı depremde de gösterseydiniz.”

“10 Şubat 2023 günü Diyarbakır Havalanı’nda yüzlerce kişiyi saatlerce ayakta bekleten THY’ye bak sen. O gün mahşer kalabalıkta neler neler oldu. Bebeği, yaşlısı, engellisi, hamilesi herkesi mağdur ettiler. Dokuz saat ayakta Ankara uçağını bekledik ya. Yazıklar olsun.”

“On binleri enkaz altından kurtarabilecek, hayatta tutacak madenciye yok, yurtdışından gelen ekiplere uçak yok, yanan ormanı söndürecek uçak ‘yok’… Ama ülkenin en karanlık yapılarından birisinin elebaşı ölmüş de yandaşını taşımaya uçak konvoyu…”