Depremzede için yapılan 100 konteynerlik barınma merkezi ‘aylardır boş’ iddiası!

Depremzede için yapılan 100 konteynerlik barınma merkezi ‘aylardır boş’ iddiası!
8 Eylül 2023 11:33

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en ağır hasarı alan Hatay’da çadırlarda “barınma” mücadelesi sürerken, 100 konteynerin bulunduğu Aziziye konteyner kentinin hiç kullanılmadığı iddia edildi. Valilik unutulduğu iddia edilen konteynerlerin öğretmenlere verileceğini savundu.

 

Fotoğraf: Reuters

 

“Vali ve kaymakamlar, konteyner kentlerde kendilerine kontenjan ayırdı”

 
Cumhuriyet’te yer alan habere göre, adını vermek istemeyen bir AFAD görevlisi bölgedeki barınma sorununu anlattı. Görevli, deprem bölgesinde görevlendirilen vali ve kaymakamların konteyner kentlerde kendilerine kontenjan ayırdığını ve o konteynerlere yerleştirmeleri kendi inisiyatifiyle yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi:
“Binlerce yurttaş konteyner bekliyor ancak yetkiler kendilerine kontenjan ayırdığı için yerleştirme yapılamıyor. Konteyner yerleştirme koordinasyonunun AFAD tarafından yapılmaması birçok soruna neden oluyor. Acil durumda olanlar var. Yaşlı, engelli bireyler ve ekonomik durumu kötü olan aileler bulunuyor. Bunları yerleştirmek için boş kontenjan olmasına karşın yerleştirme yapılmıyor.

Yetkililer tarafından tespiti yapılan 100 konteynere valilik el koydu. Bunların bölgedeki öğretmenlere ayrıldığı söylendi. Oysaki aylardır boş olan bu konteynerler unutulmasaydı 100 ailenin barınma sorunu aylar öncesinden çözülebilirdi. Konteyner kentlerde boş olan konteyner sayılarının bir an önce belirlenmesi için çalışma yapılması gerekiyor.”

 

 

Hatay Valiliği: Alt yapı eksiklikleri nedeniyle kullanılamıyordu

 
Hatay Valiliği Basın Müdürlüğü yetkilileri ise Aziziye konteyner kentinin inşaatının şubat ayında başladığını ve alt yapı eksiklikleri nedeniyle kullanılmadığını ifade etti. Yetkili, çalışmaların haziran ayında tamamlandığını ve bu konteynerlerde kentte görev yapacak öğretmenlerin barınacağını ifade etti.