Deprem zararlarını gidermek için ayrılan 1 milyon 628 bin 337 dolar kayboldu!

Deprem zararlarını gidermek için ayrılan 1 milyon 628 bin 337 dolar kayboldu!
7 Mart 2023 08:55

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından “Deprem Zararını Giderme ve Yeniden Yapılandırma Projesi” için ayrılan 1 milyon 628 bin 337 doların kaybolduğu ortaya çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise 18 yıl sonra devir esnasında kaybolan bugünün dolar kuru ile yaklaşık 31 milyon lirayı bulamadığını Sayıştay’a bildirirken Sayıştaş ise bakanlığı mevzuatta değişiklik yaparak kayıp parayı hesaplardan çıkarması konusunda uyardı.

 

 

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre deprem zararlarını gidermek için ayrılan 1 milyon 628 bin 337 dolar Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredilirken kayboldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı 18 yıl sonra kaybolduğu fark edilen bugünün kuru ile yaklaşık 31 milyon TL için komisyon kurdu. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından Karayolları Genel Müdürlüğü 2001 yılında “Marmara Deprem Bölgesi Yolları Projesi” için adımlar attı. 2003 yılında projenin uygulanması için Başbakanlık yetkiyi aldı.

Deprem Bölgesi Yolları Projesi’nin uygulayıcısı 2003’ten itibaren Başbakanlık Proje Uygulama Birimi (PUB) oldu. PUB 2007 yılında bir gecede tasfiye edildi. Tasfiye edilen PUB aynı yıl Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü projeyi PUB’a devrederken proje için kullanılan krediye ait bilgi ve belgeleri Hazine Müsteşarlığı’na iletmedi. Sayıştay raporunda “Deprem Zararını Giderme ve Yeniden Yapılandırma Projesi”ne ait 1 milyon 628 bin 337 doların ne olduğunu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sordu. Bakanlık 18 yıl sonra fark edilen bu kayıp için komisyon kurulması, gerekli incelemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

 

 

TEYİT ALINAMIYOR

 
Hazine ve Maliye Bakanlığı 18 yıl sonra devir esnasında kaybolan bugünün dolar kuru ile yaklaşık 31 milyon lirayı bulamadığını Sayıştay’a bildirdi. Sayıştaş, bakanlığa mevzuatta değişiklik yaparak kayıp parayı hesaplardan çıkarması konusunda uyardı. Sayıştay konu ile ilgili raporunda İnceleme sonucunda teyit imkânı kalmadığı tespit edilen kullanımlar için mevzuatta düzenleme yapılarak muhasebe kayıtlarından çıkartılması gerekmektedir” denildi.