‘Deprem bölgesinde rezerv alan adı altında vatandaşın mülkünü gasp ediyorsunuz!’

‘Deprem bölgesinde rezerv alan adı altında vatandaşın mülkünü gasp ediyorsunuz!’
7 Haziran 2024 08:57

İYİ Parti Milletvekili Ömer Karakaş, TBMM’de Genel Kurul’da deprem felaketi üzerine konuşma yaptı. Milletvekili Karakaş imar afları, ihmalkarlıklar ve sorumsuzca alınan kararlar nedeniyle deprem felaketinin önlemlerinin yetersiz olduğunu dile getirdi.

 

 

 

Ak Parti iktidarını olası İstanbul depremi için uyaran Karakaş “…, İstanbul depremiyle ilgili neler yapıyoruz, gelecekte oluşacak İstanbul depremiyle ilgili? Şimdi, Belediye Cumhuriyet Halk Partisinde, iktidar AK Parti’de. Peki, Belediye ile iktidar bir araya gelip bu konuda nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Yoksa sadece “Bu, muhalefet belediyesi.” diye böyle bir çalışmaya yanaşmıyor musunuz?” eleştirisinde bulundu.

İYİ Partili Karakaş, Hatay’da Kahramanmaraş merkezli bir depremde “halk bir araya geldi, evet, devlet o gün sınıfta kaldı, vatandaşın yanında yer almadı, vatandaş enkaz altında inim inim inleyerek can verdi” sözleriyle yaşanan acı tabloyu tekrar gözler önüne serdi.

 

 

 

 

“Deprem bağışı yapan yandaş firmalarınıza aynı oranda teşvik verdiniz.”

 

 

Milletvekili Karakaş “Tek Yürek Türkiye Kampanyası” adı altında toplanan bağışların akıbeti üzerine de konuştu. Konuşmasında “oradaki vatandaşı düşünerek bağış yapan vatandaşlarımız 133 milyar 216 milyonluk bir bağış yapmışlar ama siz bunun siz bunun 49 milyarını AFAD’ın kasasında, bankada hâlâ bekletiyorsunuz; o vatandaşların yarası sarılmış değil.” Açıklamasında AFAD adına açılmış hesaplarda yer alan bağış paralarına da değindi.

 

 

Bağış yaptıktan sonra teşvik alan firmalardan da bahseden Karakaş “…bu depremlerde toplanan paralardan ilginç olanı, yandaş firmalarınız buralara bağış yaptılar ve sizler aynı yandaş firmalara aynı oranda teşvik verdiniz. Örneğin 3 milyar lira bağış yapan Cengiz Holding Eti Alüminyuma kısa bir süre sonra yine 3 milyarlık teşvik verdiniz.” Açıklamasında bulundu.

 

 

“Deprem bölgesinde rezerv alan adı altında vatandaşın mülkünü gasp ediyorsunuz!”

 

 

Hatay’da 207 hektarlık alanın rezerv ilan edilmesi ile hasarsız, az ve orta hasarlı evlerinde yıkılmaya başlanması konusuna değinen Karakaş “…rezerv alan diye bir şey çıkarttınız, Hatay’da çok büyük bir alanı, 207 hektarlık bir alanı rezerv alan ilan ettiniz. Bakıldığında, rezerv alan adı altında vatandaşın malına çöküyorsunuz, bu da yanlıştır. Yani eskiden sit alanı çıkarılırdı, ayrı bir kanun. Şimdi, rezerv alanda vatandaşın malına çökülüyor, vatandaş mal ve can güvenliğini maalesef hissetmiyor.” diyerek iktidarın hala yanlış bir politikayla hareket ederek vatandaşını mağdur ettiğini söyledi.