Deniz Yücel: Anayasa’yı ihlal edenlerle masaya oturmamız söz konusu bile olamaz!

Deniz Yücel: Anayasa’yı ihlal edenlerle masaya oturmamız söz konusu bile olamaz!
27 Kasım 2023 17:04

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) gündemiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuştu. Yücel, Cumhuriyet Halk Partisi olarak asgari ücretin enflasyondaki artışa göre yılda en az iki kez iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

CHP Sözcüsü Yücel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 

“Anayasa’yı ihlal edenlerle masaya oturmamız söz konusu bile olamaz”
AKP’nin suni gündemini değil, vatandaşın gündemini konuşmak için yine bir aradayız. AKP iktidarı yıllardır toplumu kamplaştıran, kutuplaştıran, ayrıştıran bir yönetim anlayışıyla vatandaşlarımızı yapay gündemlerle meşgul ederek, yaşadıkları sorunları onlara unutturmaya çalıştı. Ancak bu yöntemin, bu zehirli dilin Yerel seçim öncesinde, artık ekonomik krizin acı faturasını ödeyen halkımız üzerinde yeteri kadar etkisinin olmadığı fark etti ki, bu sefer de bir Anayasa krizini gündeme getirdi. AKP ve MHP arasında tırmanan bu krizin nereye varacağını bilmiyoruz ancak şunu biliyoruz; Biz bu tartışma ve suni gündemlerin tarafı değiliz. Varlığını Anayasa’ya borçlu olup da, Anayasa’yı ihlal edenlerle, Anayasa değişikliğini tartışmak için masaya oturmamız söz konusu bile olamaz.

 

 

AKP ve MHP’yi buradan açıkça uyarıyoruz. Vatandaşı zerre dahi ilgilendirmeyen konularla gündemi meşgul etmeyin! Yumurta’nın tanesi 7 lira, 30’lu yumurta 210 lira olmuşken, beyaz peynirin kilosu 300, kıymanın kilosu 400 lira olmuşken, seçimlerden bu yana akaryakıt fiyatları yüzde 100 artmışken, kira artışları son bir yıla kıyasla, % 300’leri aşmışken, anayasa değişikliğini, 50 + 1’i konuşmaya utanmıyor musunuz? Milletimiz geçim derdiyle ve hayat pahalılığıyla inim inim inlerken, kendi saltanatınızı sürdürme derdine düşmeniz ayıp değil mi?

 

“CHP olarak asgari ücretin yılda en az iki kez iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz”
Faizi önce düşüren sonra yükselten, sonra NAS diyerek yine düşüren, şimdi de yeniden yükselten AKP iktidarının, bu derin yoksulluk ve hayat pahalılığında hiç mi sorumluluğu yok? Dövizi uçuran, bütçe açığını büyüten, üretime zerre katkısı olmayan ekonomi politikalarının, enflasyonist ortama hiç mi etkisi yok? İşçi ve emekçi yükmüş! Enflasyon da onlara verilen ücretler nedeniyle artıyormuş. Hükümet bize tam olarak bunu söylüyor. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak asgari ücretin enflasyondaki artışa göre yılda en az 2 kez iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir daha vurguluyorum… En az iki kez.