DEM Parti’nin İstanbul kararına ‘Demirtaş müdahale etti’ iddiası

DEM Parti’nin İstanbul kararına ‘Demirtaş müdahale etti’ iddiası
23 Ocak 2024 10:03

Gazeteci İsmail Saymaz, DEM Parti’nin İstanbul’da CHP’yi destekleme eğiliminde olduğunu ancak Selahattin Demirtaş’ın sürece müdahale ettiği iddiasını gündeme getirdi. Saymaz, Başak Demirtaş’ın Selahattin Demirtaş’la görüştükten sonra İBB adayı olabileceğini söylediğini yazdı.

 

 

 

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın, 31 Mart’taki yerel seçimde DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı olacağı iddiası gündeme geldi.

İddianın doğruluğu konuşulurken gazeteci İsmail Saymaz, bu kararın arkasında Selahattin Demirtaş’ın olduğunu yazdı. Başak Demirtaş’ın Selahattin Demirtaş’la görüşmesinin ardından aday olabileceğine yönelik konuştuğunu kaydeden Saymaz, ‘İstanbul’a Demirtaş müdahalesi’ başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

 

“Geçen hafta DEM Parti’nin İstanbul, Mersin, Adana, Bursa ve İzmir’de CHP’yi destekleme eğiliminde olduğunu açıklamıştım.
Gel gör ki…
Selahattin Demirtaş, kaldığı Marmara F Tipi Cezaevi’nden bu sürece müdahale etti.
Önceki gün eşiyle görüşen Başak Demirtaş, cezaevi çıkışında gazeteci İrfan Aktan’a yaptığı açıklamada, DEM Parti’nin İstanbul adayı olabileceğini belirterek, şöyle dedi:
‘Halk ister, partimiz de uygun görürse demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. Birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa girer ve iddialı oluruz.’

 

“KARAR DEMİRTAŞ’A AİT”
Aslında bu kararın Selahattin Demirtaş’a ait olduğunu tahmin edebiliyoruz.
Geçen yıl seçimden sonra, 31 Mayıs’ta, aktif siyaseti bıraktığını ilan eden Selahattin Demirtaş, yedi ay sonra eşi üzerinden siyasete müdahale ediyor.
Tıpkı ‘Yürü Bay Kemal’de olduğu üzere…
Hatırlayın.
HDP, Gülten Kışanak’ı Cumhurbaşkanı adayı göstermeyi parti kurullarında tartışırken; Demirtaş, 21 Şubat 2023’te beklenmedik bir şekilde “Yürü Bay Kemal” diye tweet atmıştı. Ve HDP’yi Kılıçdaroğlu’nu tercih etmeye yöneltmişti.”

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın