Cumhur İttifakı’nın İBB’deki kreş engeli kalktı

Cumhur İttifakı’nın İBB’deki kreş engeli kalktı
16 Mayıs 2024 07:24

Arnavutköy’de İGDAŞ’a ait parsele İBB’nin kreş yapmak için hazırladığı planın, önceki dönemde çoğunluktaki Cumhur İttifakı’nın oyları ile reddedilip parselin meydan olarak düzenlenmesi kararı yeni dönemde iptal edildi.

 

 
İBB yönetiminin, “150 mahalleye 150 kreş” projesi kapsamında Arnavutköy Merkez Mahallesi’ndeki bin 330 metrekarelik İGDAŞ’a ait parsele, kreş yapmak için hazırladığı plan değişikliği teklifi 2022 yılında İBB Meclis gündemine geldi.

Çoğunluktaki Cumhur İttifakı tarafından kreş düzenlemesi iptal edilip, parsele sadece meydan fonksiyonu verildi.

Plan 2023 yılında askıya çıktığında parselin sahibi olan İBB şirketi İGDAŞ plana itiraz etti.

 

 

İGDAŞ İTİRAZ ETTİ: GEREKÇESİZ OLARAK MEYDAN YAPILDI

 

 

İtiraz İBB Meclisi’nin 15 Mayıs 2024 tarihli oturumunda gündeme alındı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İGDAŞ’ın itiraz yazısında, hazırlanan imar planı ile ilgili kendilerine görüşleri sorulduğunda parselin kreş olarak ilan edilmesini uygun bulduklarını ancak bu teklifin mecliste kabul görmediğini ve hiçbir kurumdan görüş alınmadan gerekçesiz olarak arazilerinin fonksiyonunun meydan olarak değiştirildiği anlatıldı.
Parselin meydan olarak düzenlenmesinde kamu yararı da bulunmadığına dikkat çekilerek “Aksine yapılan bu değişiklik ile kamu hizmetinin engellenmesi ve hakkı kamunun ve İGDAŞ’ın zararına yol açması söz konusu olabilecektir. Hiçbir hazırlık yapılmadan, İBB Meclisi’nde anlık bir kararla değişiklik yapılması planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine de dayanmamaktadır” denildi.

Planlama sürecinde açılan davada İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nin planı iptal ettiği ve bilirkişi incelemesinde parselin kreş alanına alınmasının uygun bulunduğu da belirtildi.

Çoğunluğun CHP’li üyelerde olduğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu İGDAŞ’ın itirazını kabul ederek parselin “sosyal tesis (kreş alanı)” olarak düzenlenmesini uygun buldu. AKP’li üyelere karara itiraz ederek “hayır” oyu kullandı.