Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin: Hayatıma mal olsa da halkın malına el uzattırmayacağım!

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin: Hayatıma mal olsa da halkın malına el uzattırmayacağım!
28 Ocak 2024 09:22

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Baygaralar suç örgütünün lideri olarak bilinen Ramazan Baygara’nın kendisi hakkındaki iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. 10 yılını doldurduğu görevi süresince halkın malına ve parasına göz dikenlere fırsat tanımadığı için hedef haline getirildiğini belirten Çetin, “Vücudumdaki her kan damlasını akıtacağım. Hayatıma mal olsa da halkın malına el uzattırmayacağım. Tüm gerçekleri halkımın ve kamuoyunun o tertemiz vicdanlarına havale ediyorum” dedi.

 

 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Baygaralar suç örgütünün lideri olarak bilinen Ramazan Baygara’nın sosyal medya hesabından kendisine yönelik “Devletin arazisini mafyaya verdi” iddiasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Çetin, şunları kaydetti:

“Bir kısım sosyal medya hesaplarında paylaşılıp, bazı medya kuruluşlarının sitelerinin haber yaptığı, kırmızı bültenle aranan suç örgünü liderliği yapan Ramazan Baygara isimli şahsın şahsımı yıpratma amaçlı iftira ve paylaşımlarına cevap verme gereği duydum.

 

 

“ŞAHSIMA DÜZENLENECEK SUİKASTI, BAYGARALAR SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİNİN ORGANİZE ETTİĞİNİ ÖĞRENDİM”

 

 

Kırmızı bültenle aranan bu şahsı hayatımda hiç görmedim, tanımadım. Bir takım siyasi rakiplerim tarafından üzerine salındığını tahmin ettiğim şahıs ve suç örgütü 21 Mart 2023 tarihinde şahsıma suikast düzenleyecekken Adana Emniyet Müdürlüğü’nün istihbaratı sonucu suikast gerçekleşmeden önlendi ve tetikçi yakalandı. Bu suikast teşebbüsünü kimin gerçekleştirdiğini bulmak için araştırma yaptım ve Baygaralar suç örgütü liderinin organize ettiğini öğrendim. Birkaç gün sonra akrabası olduğunu öğrendiğim bir kişinin görüştürmesi sonucu telekonferans sistemiyle yaptığı yaklaşık 10 dakika süren telefon görüşmesi yapıp neden bu teşebbüste bulunduklarını ve olayın nedenini anlamaya çalıştıktan sonra biraz da alttan alarak ‘Var mı aramızda sıkıntı. Bir düşmanlık varsa ona göre davranayım’ dedim. ‘Sıkıntı yok. Abi kardeşiz’ cevabını alınca da, ‘Laf sahibinden çoğalır. Siz de kimseye bir şey demeyin. Bana soranlara da kimin yaptığını bilmiyorum. Kaçak yapısını yıktığımız ya da iskan sorunu olan biri olabilir derim’ diyerek telefonu kapattım.

 

 

“KIZIMA AİT İŞ YERİ KURŞUNLANANA KADAR HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞANMADI”

 

 

Ta ki 6 Ekim 2023’te kızıma ait işyeri kurşunlanana kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Bu kurşunlama olayını bu suç örgütünün gerçekleştirdiği ortaya çıkınca Adana Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğine giderek şikayette bulundum. Yaptığım bu şikayette bu kurşunlama olayından sonra adı geçen çete liderinin itiraf ve tehdit içeren mesajlarını da teslim ettim ve bu yayınladığı telefon görüşmesinden de bahsettim. Dosyada bu söylediklerim mevcuttur.

 

 

“BENİ ÖLDÜRECEĞİNİ BEYAN ETMEKTEDİR”

 

 

Görevim gereği beytülmala el uzatmayıp halkın malına sahip çıkmamız gerektiğinin bilinciyle hareket ediyorum. Bu bilinçle hareket eden kamu görevlileri, özellikle belediye başkanları maalesef dönem dönem bu tür çıkar amaçlı suç örgütlerinin hedefi haline gelebilmektedir. Ben taviz vermedikçe bu suç örgütü ve lideri tehdit ve şantajlarına dozunu artırarak bugüne kadar devam ettirdiler. Bu şahıs son dönemlerde attığı tehdit mesajlarında beni yıpratacağını, tekrar belediye başkanı yaptırmamak için çalışacağını ve belediye başkanlığım bittiğinde, onun ifadesiyle ‘Mazbatam elimden düştüğünde’ beni öldüreceğini beyan etmektedir. Bu mesajları da Adana Emniyet Müdürlüğü ile paylaştım.

Bu firari, kırmızı bültenle aranan çete liderinin benimle irtibatı bu kadardır. Beni tehdit etmesinden ve şantaj yapmasından başka hiçbir irtibatım olmamıştır. Bahsettiğim her konu dava dosyasında yer almaktadır. Göreve geldikten sonra çıkar amaçlı suç örgütlerine operasyonlar düzenleyip kamuoyunun takdirini kazanan İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya, Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Sağlam, tüm çalışma arkadaşlarına, Adana Valiliği ve Adana Emniyet Müdürlüğünü tebrik ediyor, bu yönde çalışmalarının ara vermeksizin devamını diliyorum.

 

 

“BENİ TEHDİT ETMESİNDEN VE ŞANTAJ YAPMASINDAN BAŞKA HİÇBİR İRTİBATIM OLMAMIŞTIR”

 

 

Belediye başkanlığında 10 yılımı doldurduğum şu günlerde yola çıktığım ilk gün vücudumdaki her su damlasını ter olarak akıtacağım demiştim. Halkın malına ve parasına göz dikenlere fırsat tanımadığım için, bu tür çıkar amaçlı suç örgütlerine taviz vermediğim için hedef haline geldim ve bugün de diyorum ki vücudumdaki her kan damlasını akıtacağım. Hayatıma mal olsa da halkın malına el uzattırmayacağım. Tüm gerçekleri Halkımın ve kamuoyunun o tertemiz vicdanlarına havale ediyorum.”