12 Mayıs 2021

Corona bizlere bayramların değerini hatırlattı

Corona bizlere bayramların değerini hatırlattı

HALKIN HABERCİSİ AİLESİ OLARAK, MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDER. CENAB-I ALLAH YAPTIĞINIZ TÜM İBADETLERİNİZİ KABUL ETSİN.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Ramazan Bayramı, Cenab-ı Allah’ın oruç tutan kullarına bir ziyafetidir.

 

 

Dünyada en büyük saadet, Cenab-ı Allah’a kul olabilmektir. Bu bahtiyarlığa ermiş olanlar, kulluk vazifelerini ifasında en büyük saadeti duyarlar.

 

 

Cenab-ı Allah’ın emrettiği namazı kılarken, tekbirle başlar ve tekbirle devam eder. Camiye gidişi tekbir getirerek, bayram namazına gelişi de tekbir alarak.

 

 

Cenab-ı Allah’ın emretmiş olduğu Ramazan orucunu, kulluk şevk ve heyecanıyla tutmuş olanlar, düne kadar neşeliydi. İlahi emre teslimiyeti, ne kadar manalı ve güzeldi. Bugün mevlamızın rızasına emre şevkiyle bayramı kutlaması o kadar güzeldir.

 

 

Mü’min, iki cihanda kurtuluşun ancak Allah’a kullukla mümkün olacağını bildiği için, kurtuluşun sebeplerine yapışmaktadır.

 

 

İman ile küfürden, ibadetle nefsin kirlerinden, zekatı vererek kul hakkından temizlendi. Su ile bedenini, zikirle ruhunu arıtmış, güzel ahlak ile kötülüklerden temizlenmiştir. Pırıl pırıl hali ile o, bayram yapmaya hak kazanmıştır.

 

 

Bir ay, vücudu ve malı ile yaptığı kulluk vazifelerini, rıza-ı ilahi pazarına arz etmeye gelmiştir. Cenab-ı Allah yaptıklarımızı kabul etsin.

 

 

Bugün, Cenab-ı Allah’ın kullarına ikram ettiği sevinç, saadet ve ilahi bir ziyafet günüdür. Dün Ramazan’dı, bugün bayram! Dün, oruç tutmak sevaptı, bugün haram! Dün, suç sayılan yiyip içme bugün ibadet olmaktadır. Zira her ikisi de maksadımız, Rabbimizin rızasıdır. Dün bunu oruç tutarak aramıştık, bugün de bayram yaparak aramaktayız.

 

 

İbadetlermizin kabulünü ve rızasını dilekte bulunduğumuz Yüce Allahımız, kapısından bizi eli boş çevirmeyecek, mutlaka ihsan-ı ilahide bulunacaktır. Bu, onun lutfudur, asla bir mecburiyet değildir..

 

 

Değerli okuyucularımız!

 
Bayram, dargınlıkların ve kırgınlıkların bertaraf edileceği bir gündür. O halde, küsler barışmalıdır!

 

 

Bayram, sadece sevinmek değil, aynı zamanda sevindirmek demektir. Binaenaleyh yoksullar, yetimler ve çaresizler imkanlarımız dahilinde sevindirilmelidir.

 

 

Orucu, teravih namazını, iftar sofralarını ve sahurları, sadakat, samimiyet ve sessizce verdiğimiz zekat-sadaka-i fıtırlar ile ruhumuzu aydınlatan bir Ramazan-ı şerif’te oruç tutanları bu bayrama kavuşturan Cenab-ı Allah’a sonsuz şükürlerimizi sunuyor, tekrarını bizlere nasip etsin.

 

 

Değerli okuyucularımız, haram olan domuz etine, bilmeyerek el vermeyesiniz diye bir hatırlatma:

 
Domuz eti ürünleri ile helal ürünleri aynı cemakenli dolapta satan Türkiye genelinde yaklaşık 2200 mağaza zincirine sahip mağazalardan, bayram alışverişini yaparken mübarek Ramazan-ı şerif de dikkatli olunuz.

 

 

Bu mağazalar zinciri iyi bilmelidirler ki Kur’an-ı kerim Tevbe Suresi 123’cü ayetin meali: “Ey inananlar! Önce yakın çevrenizdeki kafirlerle savaşın ki, siz de bir güç ve kuvvet olduğunu görsünler. Ve iyi bilin ki Allah, kendisine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.” Kur’an-ı Kerim’in Zuhruf Suresinin, 5’ci ayetin meali: ” (Ey kafirler!) Aşırı giden kimselersiniz diye, sizi Kur’an’la uyarmaktan vaz mı geçelim?” bu mağaza zincirleri, bu ayetlerin mealini esas alarak, Vatansever yerel üreticilerin ürünlerine ilgi göstermelidir ki, insanlar suç ve günah işlemesin. Ayrıca bu 2200 mağaza zinciri, insanların suç ve günah işleme adresi olmadıklarını ve velinimeti olan Türk Milletine olan saygısını kanıtlayabilsinler.

 

 

Domuz eti ürünleri ile helal ürünleri aynı dolapta satan bu mağaza zinciri, Fransa’nın Ermeni diasporasına ve Kürt devleti kurulmalıdır diye 2020-2021 eğitim döneminde, tarih kitaplarında Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlayarak, açıkça destek vermektedir.

 

 

Fransa, 7 ay önce de, İslam dünyasının Peygamberi Hz Muhammed (s.a.v.)’e hakaret etti. Fransa sermayesinin Türkiye de su ve süt ürünlerini üreten markalarını, Cunhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın da dediği gibi, boykot etmelidir ki, Türk Milleti olarak Fransa’ya haddini bildirmiş olalım.

 

 

Hindistan’ın, İslam araştırma Enstitüsü eski başkanı, Hafız (Mevlevi) lSeyyid Asaf Ali Hoca diyor ki: Eğer ki, huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir hayat yaşamak istiyorsanız ve her türlü haram olan işlerden uzak iseniz o zaman, bu duayı, günde en az yüz defa okumayı alışkanlık haline getiriniz.

 
Dua: ”La ilahe illellahül melikül hakkul mubiyn.”

 

 

Enes Bin Malik (r.a) diyor ki: ”Mü’minin bayramı beştir.

 
1- Günah işlemeden geçirdiği her gün.
2- Şeytanın hilesinden emin olup iman ile ruhunu teslim ettiği gün.
3- Kıyametin korku ve endişesinden emin olup sıratı geçtiği gün.
4- Cehennem ve azabından kurtulup cennete girdiği gün.
5- Allah’ın günahlarını af edip kendisine rahmetle tecelli ettiği gün.”

 

 

Ramazan Bayramında bulunan sünnetler:

 
1- Bayram namazını kılmaya giderken, tek olarak bir veya üç tatlı hurma gibi bir şey yemek.
2- Sabah namazını cemaatle kılmak.
3- Bayram namazına giderken ayrı yol, gelirken ayrı yolu kullanın.
4- Güler yüzlü ve neşeli olmak. Her zaman olduğu gibi.
5- Acele etmemek ve Arafata gider gibi gitmek.
6- Gusül abdesti almak, her türlü temizlik, yeni elbise, misvak ve güzel koku kullanarak gitmek.
7- Fitreyi bayram namazından önce vermek.
8- Akraba ve sevdiklerinizi ziyaret etme imkanı ,COVİD-19 salgını münasebetiyle olmadığı için, telefonla iletişim kurarak bayramını tebrik ediniz. Küs olduklarımzı bile aramalıyız. Daima affeden kazanır.
9- Kadir Suresini günde 11 kere okumayı alışkanlık haline getirerek, huzurlu-sıhhatli olmanızı, mevcut mal varlığınızı korur ve bereket getirir.
10- Bayramdan sonra altı gün orucunu tutmayı unutmamalıyız.

 

 

Büreyde’den (r.a): ”Resul-ü Ekrem (s.a.v.) Ramazan bayramı günü sabah olunca oruçluya benzememek için mutlaka tatlı (Hurma-incir) bir şey yerdi.

 
Cuma namazını kılma şartlarına haiz olan, Cuma’yı kılmak üzerlerine farz olanlara dini bayram namazını da kılmak Vacip’tir.

 

 

Aziz Mü’minler!

 
COVİD-19 salgını münasebetiyle kabristana gitme imkanımız yoktur. O zaman, bilgimiz dahilinde Kur’an-ı Kerim’den sure ve ayetler okuyup, atalarımızın ve Vatan şehitlerinin ruhları şad edelim.

Ziyaret konusunda, Hafız Abdullah Aldır Hoca, bu hadis-i şerifi öneriyor: ”Misafir rızkı ile gelir. Hane sahibinin günahlarının affına sebep olarak gider.” onun içindir ki, COVİD-19 salgını münasebetiyle hasta ziyaretleri yapılamamaktadır Hastaları telefonla arayıp bayramını tebrik edin.

Cenab-ı Allah, bu aziz mübarek günlerin yüzüsuyu hürmetine toprağımıza, Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağımıza ve vatanımıza göz dikenleri kahr-ı perişan etsin, fırsat vermesin inşallah.

Kalbinde Allah korkusu, ruhunda Vatan ve Ay-Yıldızlı şanlı Türk Bayrağı sevgisi olanların, vatana hizmet etmeyi Cenab-ı Allah kendilerine nasip etsin.

Tarihçi Mehibe Cırık diyor ki: “Seven, sevilir; acıyan, merhamet-i ilahiye nail olur. Yerdekilere acıyın ki göktekiler de size merhamet etsin. İyiliği ve vatanınızı sevin ki, iyi insanlar kervanına katılasınız!”

Cenab-ı Allah, Cümle Vatan şehitlerine ve Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk’ü ve atalarımızı rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

Cenab-ı Allah, bizleri nice Ramazan-ı şeriflere kavuşturmayı nasip etsin. AMİN

 

 

Kaynakça:
Diyanet işleri başkanlığı 207 No’lu yayını
İslam dininin nurlu yolu Osman Bayülken 1959

 

 

 

 | 
 |