Çöken pisti yapana ödül gibi ihale!

Çöken pisti yapana ödül gibi ihale!
5 Temmuz 2023 08:35

Amik Ovası’na inşa edilen Hatay Havalimanı’nın su basan, depremde kullanılamaz hale gelen pistini inşa eden İntaş isimli şirkete pazarlıkla 1.8 milyar TL’lik konut ihalesi verildi.

 

 

Fotoğraf: ABB

 

Geniş bir bölgeyi sarsan ve yaraları hâlâ sarılamayan 6 Şubat depremlerinin ardından başlayan afet konutları ihaleleri sürüyor. Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre genellikle belli adreslere giden ihalelerden bir başkası daha yakın zamanda yapıldı. Depremin simgelerinden biri olan Hatay Havalimanı’nın pistini yapan İntaş isimli şirkete pazarlıkla 1.8 milyar TL’lik afet konutu, altyapı ve çevre düzenlemesi ihalesi verildi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, iktidarın 14/28 Mayıs seçimlerinde oy desteğini arttırma arayışının da etkisiyle bilimsel kriterleri dikkate almadan, zemin etüdlerini yapmadan hızla başladığı konut ihalelerinden biri daha tamamlandı.

Kurutulan Amik Gölü üzerine yapılan Hatay Havalimanı’nın eleştirilere haklılık kazandıracak şekilde su basan, depremden sonra ikiye ayrılarak bölgeye deprem yardımlarının hava yoluyla ve hızla yapılmasını zorlaştıran pistini inşa eden şirket bu kez de deprem konutu ihalesi aldı.

 

 

YÖNTEM PAZARLIK

 

 

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nin Cebike Mahallesi’ne yapılacak 933 konut ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi pazarlıkla İntaş Taahhüt Yapı isimli şirkete pazarlıkla verildi. 25 Mayıs günü yapılan ihaleye üç şirket teklif verdi. Yaklaşık maliyeti 1 milyar 944 milyon lira olarak hesaplanan iş için 1 milyar 898 milyon liralık en düşük teklifi veren İntaş isimli şirket ile yüzde 2,36’lık kırımla 19 Haziran günü sözleşme imzalandı. 933 konutun yapımının 13 Mayıs 2024’te tamamlanması öngörüldü.