Çok çalışıp az kazanıyorlar

Çok çalışıp az kazanıyorlar
24 Kasım 2017 08:27

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanırken, ülkenin geleceğini şekillendirmesi beklenen öğretmenlerin diğer ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla daha az gelirle, daha çok iş yaptığı belirtiliyor.

 

 

Engin Esen / Sözcü

Türk öğretmenlerin daha kalabalık sınıflarda, daha uzun saatler çalışmalarına rağmen daha az ücret alabildikleri kaydedildi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayımladığı “Bir Bakışta Eğitim 2017” raporundaki verilere göre, Türkiye’de 15 yıldan fazla deneyimi olan bir lise öğretmeninin aldığı ortalama yıllık ücret 31 bin 877 dolar ediyor.

 

 

YILLIK ÜCRET 46 BiN TL

 

 

Öğretmenlerin mesleğe başlangıçtaki yıllık ücreti ise 27 bin dolar civarında seyrediyor. 2015 satın alma gücü paritesine göre, 35 üyesi bulunan OECD’deki ortalama öğretmen ücreti ise 58 bin dolara yaklaşıyor. Bu arada, satın alma gücü paritesi, ülkeler arasında kıyaslama yapmak için, o parayla farklı ülkelerde alınabilecek ürünler sepeti üzerinden yapılan varsayımsal bir oranlama. Türkiye’de bir öğretmenin ortalama olarak eline
geçen ücret ise brüt 46 bin Türk Lirası olarak hesaplanıyor.

Eğitim-öğretim saatine vurulduğunda da Türk öğretmenlerin diğer ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla daha çok emek harcadığı görülüyor.

 

 

OKULDA GEÇEN SÜRE ÇOK UZUN

 

 

Bir ilkokul öğretmeni yılda ortalama 720 derse girerken, ortaöğretim öğretmenleri ortalama 504 ders veriyor. Ancak ilkokul öğretmenlerinin okulda geçirdiği süre 980 saati, ortaöğretim öğretmenlerininki 836 saati buluyor.

 

http://www.sozcu.com.tr/2017/egitim/cok-calisip-az-kazaniyorlar-2103058/