Cinsel istismarcıyı koruyan ‘abiler’ kim?

Cinsel istismarcıyı koruyan ‘abiler’ kim?
28 Haziran 2023 12:26

Siverek’te 3 yaşlarındaki kız çocuğuna istismarda bulunurken görüntüleri çekilen şüpheliyi haberleştiren yerel basın, araya giren ‘abiler’ yüzünden haberlerini sildi. Bir gazeteci gözaltına alındı.

 

 
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Camikebir Mahallesi’nde 2-3 yaşlarındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunurken görüntülenen 75 yaşındaki Hüseyin Ç. ile ilgili soruşturmada önce gizlilik kararı alındı. Ardından olayı haberleştiren gazeteciler söz konusu içeriği silmeleri için baskı yapıldı. Birgün yazarı Timur Soykan, süreci anlattığı yazısında ‘abi’ olarak nitelendirilen kişiler ile bu kişilere yardım eden yetkililerin kimliğinin açığa çıkması gerektiğini vurguladı.

 

 

Timur Soykan’ın yazısının bir bölümü şöyle:

 

 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Camikebir Mahallesi’nde yaklaşık 15 gün önce 75 yaşındaki Hüseyin Ç. kendisine ait kahvehanenin önündeydi. Kahvehanenin önünde duvar vardı ve yoldan görünmüyordu. Yaşlı adam yoldan geçen henüz 2-3 yaşlarındaki Suriyeli bir kız çocuğunu yanına çağırıp kucağına aldı. Kimsenin kendisini görmediğini zannediyordu ve çocuğa cinsel istismarda bulundu. Oysa karşıdaki apartmanda yaşayan bir kişi, sapık adamı fark etmişti ve o anları cep telefonuyla kaydetti.

Bu iğrenç olayın görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasından sonra Hüseyin Ç. tutuklandı. Siverek Kaymakamlığı da bir açıklama yaparak soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Ancak olayın üzerinin örtülmesi için birileri devreye girdi. Soruşturma için gizlilik kararı alındı. Hüseyin Ç.’nin yakınlarının demans ve alzheimer raporu almaya çalıştığı iddia edildi.

Bu sırada olayı haberleştiren gazetecilere de tehditler başladı. Haberler yerel internet sitelerinden silindi. Siverek Haberleri’nin instagram hesabından olayla ilgili haber silindikten sonra şu açıklama yapıldı: “Değerli Siverek Haberleri takipçilerimiz. Yayınladığımız Siverek’teki taciz videosunu gelen tehditlere rağmen kaldırmadık. Ama araya giren ve kıramadığımız abiler nedeniyle videoyu kaldırmak zorunda kaldık. Biz biziz diyen Siverek’teki gazeteciler bile baskılara dayanamayarak videoları kaldırdılar. Biz de ancak bu kadar dayanabildik. Takdir siz Siverek halkınındır.”

Bu sırada haberi yayınlayan Şanlıurfa’daki deneyimli gazeteci Mehmet Yetim, önceki akşam evine giden polislerce gözaltına alınarak Siverek Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Mehmet Yetim, yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Bu sırada Hüseyin Ç.’nin daha önce de işyerinin yakınında çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğuna dair ihbarlar yapıldığı öne sürüldü.

Peki bu sapığı korumak için baskı uygulayan, bazı gazetecilere haber sildirenler kim? Çocuğu korumayı değil sapığın yanında durmayı seçen bu vicdansız ‘abiler’ ortaya çıkarılmayacak mı? Onlara yardım eden siyasiler ya da bürokratlar kimler?