CHP’yi Türkiye Belediyeler Birliği’nden sildiler!

CHP’yi Türkiye Belediyeler Birliği’nden sildiler!
31 Mayıs 2023 16:17

CHP’li Seyit Torun, TBB yönetimine CHP’li belediye başkanlarının alınmadığını belirterek “Yeni 14 isim sadece AK Parti ve MHP’li belediye başkanlarından oluşturuldu” dedi.

 

 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, tüm belediyelere tarafsız destek olmak amacıyla kurulan ve bütçesini belediyelerden kesilen paylarla oluşturan Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki (TBB) CHP’li encümen üyelerinin, alınan kararla yeni yönetime alınmadığını açıkladı.

Torun, “İktidarın seçim sonrası ülkeyi nasıl yönetmek istediği TBB seçimleriyle ortaya çıkmıştır. Bu durum, tam otoriter yönetim anlayışının ilk yansımasıdır. Bu bir demokrasi ve adalet katliamıdır” dedi.

 

 

14 İSİM CUMHUR İTTİFAKI’NIN BELEDİYE BAŞKANLARINDAN

 

TBB’nin 2019 yerel seçimlerinden bu yana bütçesinin yüzde 50’den fazlasını CHP’li belediyelerin sağladığını ifade eden Tosun, “Ancak bizim belediyelerimizin kaynaklarıyla oluşan bütçe, yıllardır partizanca kullanılmıştır. Bütçenin tamamına yakını, sadece Cumhur İttifakı belediyelerine aktarılmıştır. Ülke nüfusunun yarıdan fazlasına hizmet götüren belediyelerimizin hakkı gasp edilmiştir” dedi.

Torun sözlerine şöyle devam etti: “Yıllardır bu hukuksuzluğa karşı mücadele ediyoruz. Birlik yönetimi hakkında hukuki süreç başlattık, birlik toplantılarına katılmayarak protesto kararı aldık, TBMM İçişleri Komisyonu’nu toplantıya çağırdık ve Sayıştay’ı ziyaret ederek inceleme talep ettik. Ancak adalet taleplerimiz, partizan yönetim ve hukuk tanımayan iktidar tarafından reddedildi. Biz bu adaletsizliğin düzelmesini beklerken şimdi yeni bir skandalla karşı karşıyayız. Bugün, TBB’de yeni yönetim belirlendi. Daha önce birliğin 14 encümeninin dağılımı, partilerin belediye başkanlığı sayısına göre yapılırdı. Partimizin de 4 encümen üyesi bulunuyordu. Ancak yeni 14 isim sadece AK Parti ve MHP’li belediye başkanlarından oluşturuldu. Daha önce 4 üyesi bulunan partimize, bir tek üyelik verilmedi.”

 

 

‘OTORİTERLİĞİN İLK YANSIMASI’

 
İktidarın genel seçimlerin ardından ülkeyi nasıl yönetmek istediğinin TBB seçimleriyle ortaya çıktığını savunan Torun, “Bu durum, tam otoriter yönetim anlayışının ilk yansımasıdır. Bizim belediyelerimizden kesilen paralarla bütçesini oluşturan Birliğin, belediyelerimizi yok sayması demokrasi ve adalet katliamıdır. Kimse bizden susmamızı beklemesin çünkü susmayacağız. Tek bir belediyemizin hakkını, bu partizanlığa yedirmeyeceğiz” diye konuştu.