CHP’nin ‘İsmail Kahraman soruları’ rahatsızlık yarattı!

CHP’nin ‘İsmail Kahraman soruları’ rahatsızlık yarattı!
23 Eylül 2022 10:22

CHP YDK Başkanı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; İsmail Kahraman’ın sözleri Hakkında TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi Meclis Başkanlığı tarafından anayasa ve içtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade edildi.

 

 

CHP YDK Başkanı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman’ın katıldığı bir programda “Şehirlerin kurtuluş yıl dönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, kim diyor? Yok Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz. Cihan harbi bitti, müstevliler alacaklarının birkaç kat mislini aldı ve öyle gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık ki” sözleri üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi Meclis Başkanlığı tarafından anayasa ve içtüzük hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iade edildi.

İade edilen önergeye dair şu gerekçeler yer aldı: “TBMM İçtüzüğü’nün ‘yazılı soru’ başlıklı 96’ıncı maddesinde ‘yazılı soru,… kişisel görüş ileri sürülmeksizin;… bir önerge ile yazılı olarak cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir’ kuralına yer verilmiş olup; bu madde uyarınca yazılı soru önergesi metninde önerge sahibi milletvekillerinin kişisel görüşlerine yer verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez:…b) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede yazılı soru önergelerinde sadece belli bir konu hakkında istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide kayıtlı önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda aktarılan 96 ve 97’inci maddeleri hükümlerine aykırılık taşıdığı değerlendirilmiştir.”

 

KİŞİSEL GÖRÜŞ BU SORULARIN NERESİNDE?

 

Bayraktutan konuyla ilgili “Cumhuriyetimizin temellerine, ortak değerlerimize, Ülkemizin kurtuluş mücadelesine dil uzatmak serbest; hakkında soru sormak yasak. Meclis Başkanlığı’nca neden sessiz kaldığını sormak, gerekli işlemlerin ne zaman başlatılacağını sormak ne zamandan beri kişisel görüş çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu soruların “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” hükmüyle ilgili olmadığı açıktır. İsmail Kahraman’ın sözlerinden rahatsız olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından rahatsız olmuşlardır. “ açıklamalarında bulundu.

 

CHP’li Bayraktutan İsmail Kahraman’ın sözleri hakkında TBMM Başkanı Şentop’a şu soruları yöneltmişti:

Mevcut TBMM Başkanı olarak Cumhuriyetimizin temellerine, ortak değerlerimize, Ülkemizin kurtuluş mücadelesine dil uzatan eski mevkidaşınızın sözleri hakkında ilk tepkiyi göstermeniz gerekirken hangi gerekçe ile sessiz kaldınız? Türk Milleti’nin, ordusu ile birlikte Ebedi Başkomutanımız Atatürk’ün Önderliğinde yazdığı kahramanlık destanı Kurtuluş Savaşını, Milli Mücadeleyi küçümseyen TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanlığı rütbesi ne zaman sökülecektir? Anadolu halkının bağımsızlığa ve hürriyete bağlılığının göstergesi Şehirlerimizin kurtuluş günlerine, Zaferle sonuçlanan Kurtuluş mücadelemize dil uzatan Kahraman’ın başta TBMM bağlantılı kurumlar olmak üzere tüm kamu kurumlarına ve sosyal tesislerine girişinin yasaklanması adına gerekli düzenlemeler ne zaman yapılacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?