CHP’li Zeybek: Konut fiyatlarının azalmasına rağmen fiyatlardaki artış hız kesmiyor!

CHP’li Zeybek: Konut fiyatlarının azalmasına rağmen fiyatlardaki artış hız kesmiyor!
23 Kasım 2023 05:00

Bireysel kredilere yönelik sıkı makro ihtiyati tedbirler konut kredilerinde büyümenin durmasına neden oldu. Bu durum Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış verilerine de yansıdı.

 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’na göre konut kredilerinde 13 haftalık yıllıklandırılmış büyüme Ekim ayı itibariyle yüzde sıfır noktasına geldi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek,  konuyla ilgili X hesabından yaptığı paylaşımda “Konut satışları durma noktasına geldi. Ev fiyatlarındaki artış hız kesmiyor. İnşaat maliyetleri uçtu!” ifadelerini kullandı.

 

 

“Rakamlar çarpıcı ve düşündürücü” diyen CHP’li Zeybek şunları söyledi:

 

 

Konut satışları, kredi faizlerindeki yükseliş ve bankaların düşük oranlarda #kredi kullandırmaları yüzünden azalmaya devam ediyor. Ekim ayında #konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %8,7 oranında azalarak 93 bin 761’e kadar geriledi. Ekim ayında kredili konut satışlarında %58 oranında bir daralma yaşandı. Kredili satılan konut sayısı 5 bin 577’yle son yılların en düşük rakamına indi. Konut kredilerinin #faiz’i son 1 yılda 20 puanlık artışla %41,71’e kadar çıktı.

 

 

Ocak-Ekim dönemindeki konut satışları ise geçen yıla göre %14,3 oranında azalarak 993 bin 835’te kaldı. Geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 160 bine yakın konut satılmıştı.

Konut satışlarında yaşanan azalmada yabancılara yapılan satışların azalması da etkili oldu. Aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışları ise %44,4 oranında azalarak 30 bin 599’a indi.

 

 

Konut satışlarının azalmasına rağmen konut fiyatlarındaki artış ise hız kesmeden devam ediyor. Merkez Bankasının verilerine göre Türkiye genelindeki ortalama konut fiyatları bu yıl eylül ayında bir önceki aya göre %4,3, geçen yılın aynı ayına göre ise %89,2 oranında arttı.

 

 

Konut fiyatlarının %90’a yakın arttığı son 1 yılda ikamet amaçlı bina #inşaat maliyetlerindeki artış ise %66,4 oldu.

Konut fiyatlarındaki artış ne inşaat maliyetiyle ne de yüksek taleple açıklanabiliyor.

 

 

Bu arada Türkiye genelinde konut birim maliyeti ise metrekare başına 29 bin 110 liraya yükseldi. Bu tutar İstanbul için 43 bin 669 lira, Ankara için 22 bin 202 lira ve İzmir için 33 bin 55 lira olarak hesaplanıyor.

 

 

Buna göre 120 metrekarelik bir konutun;

 

-#Türkiye genelindeki ortalama fiyatı 3 milyon 943 bin,
-#İstanbul’daki ortalama fiyatı 5 milyon 240 bin,
-#Ankara’daki fiyatı 2 milyon 664 bin, -#İzmir’deki fiyatı ise 3 milyon 966 bin lira olarak hesaplanıyor.