CHP’li Zeybek: Bakanda belediye başkanlarının numarası yok!

CHP’li Zeybek: Bakanda belediye başkanlarının numarası yok!
22 Mart 2023 09:47

CHP Sözcüsü Gökan Zeybek, depremler sonrası kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda adeta isyan etti. AFAD’ın yetersiz kaldığını anlatan Zeybek, “Bu, tutanaklara geçsin: Sağlık Bakanı, Adana Havalimanı’na inmiş olan sivil kurtarma ekiplerinin Hatay’a getirilmesiyle ilgili lojistik konusunda ‘Ya, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlarına ulaşabilir miyiz? Belediye otobüsleriyle havaalanındaki arkadaşlarımızı getirsinler’ dedi. ‘Sizde telefonu yok mu?’ dediğimde ‘Bizde yok’ dedi” ifadelerini kullandı

 

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarının tüm yönleriyle araştırılması, depreme dirençli yapı stokunun oluşturulması ve kentsel dönüşüm uygulamalarının etkinliğinin artırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda konuşan TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu CHP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, hükümeti ve AFAD’ı sert dille eleştirdi.

 

 

“AFAD, 2020’DE RİSKİ TESPİT EDİYOR ANCAK ÖNLEMİNİ ALMIYOR!”
AFAD’ın sunum gerçekleştirdiği komisyon toplantısında AFAD yetkililerine ve iktidara seslenen Zeybek, AFAD’ın 2020 yılında yayımlanan kitapçığı göstererek, “Kahramanmaraş merkezli bir deprem olacak, burada sismik boşluk çok yüksek. 5 tane bölge belirlenmiş, bunlardan bir tanesi Kahramanmaraş ve beklenen depremin büyüklüğü; 7,4. yazıyor. Yani devletin ve AFAD’ın bilmediği bir şey yok. Peki neden bu önlemleri zamanında almıyorsunuz? AFAD’ın bize anlattığı bütün risk analizleri çöktü. Ne dediler? ‘İki saatin içinde bütün GSM operatörlerini uydu üzerinden İletişim Başkanlığının koordinasyonunda, tek bir merkezde yöneteceğiz ve göreceksiniz hiçbir biçimiyle iletişim çökmeyecek. ’ Peki, çöktü mü sistem? Çöktü. Peki, siz ne yaptınız? Üç tane büyük GSM operatörüne bir takım para cezaları kesmenin dışında ne yaptınız? Siz bu Meclis’te, TBMM’deki Deprem Komisyonu’nun üyesi olan milletvekillerini ve tutanaklara geçtiği için de 85 milyonu kandırdınız” diye konuştu.

 

 

“AYAKTA KALAN TEK KAMU BİNASI YOK”
“Başka ne oldu?” diye devam eden CHP Sözcüsü, “’Hastanelerimizin tümü ve okullarımız 1,5 güvenlik kat sayısına alındı’ dediniz. ‘Bütün hastanelerimize sismik izolatör koyduk” dediniz ve ‘Bunlarla birlikte bu yapı güvenlik kat sayısını 1,5’a çıkardık, artık bu tür yapılarla ilgili hiçbir risk olmayacak’ dediniz. Ya, Hatay’da ayakta kalan bir tek kamu ve özel hastane kalmadı. 2’nci depremde, 6,4 depreminde Samandağ’da kesin kabulü yapılmamış olan, yeni Samandağ Devlet Hastanesi’ni kapattınız” ifadelerin kullandı.

 

 

“AFAD BÜYÜK BİR ÇARESİZLİK İÇERİSİNDE!”
AFAD’ın depremlere karşı hazırlık yapmadığını anlatan Zeybek, “Bakın, özel uçaklarla insanları gönderdiniz, kurtarma ekiplerini, kurtarma ekipmanlarını nakliye araçlarıyla gönderdiniz, 6 saat Aksaray-Niğde Otoyolu’nu ulaşıma açamadınız. ‘Kar’ dediniz… Ee, AFAD niye var? En kötü olasılığa göre plan yapacaksınız, en büyük depreme karşı en olumsuz koşulları göz önüne alarak plan yapacaksınız. Evet, gece oldu. Evet, depremin büyüklüğü büyüktü. Evet, kar yağıyordu. Ama siz Hatay’ı Gaziantep’in, Adana’nın ve Osmaniye’nin kurtarması üzerine bir senaryo inşa ederseniz bunu da bu Meclis’te bize yutturursanız, kendiniz de bunu yutarsanız maalesef altında kalırsınız!” dedi.

 

 

“AFAD, EKİPLERİ KAZMASIZ-KÜREKSİZ YOLLADI!”
Depremin birinci günü saat 16.00’dan itibaren Hatay’a gittiğini ifade eden Gökan Zeybek, “Nasıl olur da uçakla gönderdiğiniz itfaiye aracının ekipmanlarını İncirlik Hava Üssüne indirirsiniz ve lift yüksekliğini veremediğiniz için kargo uçaklarından ekipmanlar 6 saat İncirlik Üssünden indirilip bölgeye ulaştırılamaz? Bir kaos yaşattınız. İncirlik Üssünde indirdiğiniz kargo uçaklarındaki araç gereç ekipmanları neden Hatay’a ulaşamadı? Ben ilk gün bölgede İstanbul itfaiyesini buldum. Ellerinde kürek yok, kazma yok, balyoz yok, hiç bir şey yok. Telefonla ulaşmaya çalışıyorlar, telefonlar çalışmıyor. Yani 48 saat sonra biz sabit bir telefondan bir cep telefonu arandığında ancak iletişim kurulabileceğini çözebildik. Ya, bunu bile yönetemedi AFAD!” diye isyan etti.

 

 

“SAĞLIK BAKANI’NDA BAŞKANLARIN NUMARASI YOK”
Deprem sonrası yurttaşların ülkenin çeşitli kentlerinden bölgeye geldiğini belirten CHP Sözcüsü, “Ama AFAD bir tek jeneratörü, bir tek keskiyi, bir tek hiltiyi maalesef ilk 24 saat içinde bölgeye ulaştıramadı. İstanbul itfaiyesi 397 insanı uçaklarla getirdi. Bakın, bu, tutanaklara geçsin: Sağlık Bakanı, Adana Havalimanı’na inmiş olan sivil kurtarma ekiplerinin Hatay’a getirilmesiyle ilgili lojistik konusunda ‘Ya, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlarına ulaşabilir miyiz? Belediye otobüsleriyle havaalanındaki arkadaşlarımızı getirsinler’ dedi. ‘Sizde telefonu yok mu?’ dediğimde ‘Bizde yok’ dedi.” ifadelerini kullandı.