CHP’li Yontar: Çiftçilerimiz ekiyor, biçiyor ama günün sonunda kaybediyorlar!

CHP’li Yontar: Çiftçilerimiz ekiyor, biçiyor ama günün sonunda kaybediyorlar!
12 Haziran 2024 09:14

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, geçtiğimiz günlerde açıklanan arpa ve buğday taban fiyatlarını sert bir şekilde eleştirdi. Yontar, çiftçilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, Tarım Sektöründe Kriz olduğunu belirtti.

 

 

 

Yontar, “2023 yılında makarnalık buğday alım fiyatının ton başına 9 bin lira, ekmeklik buğdayın 8 bin 250 lira ve arpanın 7 bin lira olarak açıklandığını hatırlatarak, “Bu yıl makarnalık buğday alım fiyatı 10 bin lira, ekmeklik buğday 9 bin 250 lira ve arpa 7 bin 250 lira olarak açıklandı. Ayrıca buğdayda 1.750 TL, arpada ise 750 TL ilave hububat üretim primi verildi. Ancak prim hariç makarnalık buğdayda %11,1, ekmeklik buğdayda %12,1 ve arpada ise %3,6 oranında artış oldu. Bu artış oranları mayıs ayına ait yüzde 70,14’lük gıda enflasyonunun oldukça altında kaldı. Açıklanan bu fiyatlarla çiftçilerimizin ayakta kalması mümkün değildir.” dedi.

 

 

Geleceğe dair endişelerini dile getiren Yontar, “Son bir yılda üreticinin sadece mazot giderlerinin %113,6 oranında arttığını belirten Yontar, “Bu fiyatlarla çiftçinin ayakta kalması imkansızdır. Açıklanan bu fiyatlar çiftçiye ‘önümüzdeki yıl ekme, tarlan boş kalsın’ demekle eşdeğerdir. Sürdürülebilir bir üretim için buğday alım fiyatının tarımsal enflasyonun altında olmaması ve en az 15 lira olarak açıklanması gerekmekteydi. Bunun dışında oluşan hiçbir fiyat üreticilerimizi memnun etmeyecek ve çiftçiyi üretimden soğutacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

 

Herkesi Genel Başkanımızın yapacağı Trakya Buğday Mitingine bekliyoruz

 

 

Yontar, “14 Haziran Cuma günü, Genel Başkanımızın katılımı ile Tekirdağ’da düzenleyeceğimiz Buğday Mitingi’nde üreticilerimizin haykırışlarını tüm Türkiye’ye duyuracağız. Çiftçilerimiz ekiyor, biçiyor ama günün sonunda kaybediyorlar. Biz onların sesi olacağız. Kimse kendini yalnız hissetmesin. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, biz varız, buradayız, hakkınızı alacağız diyen bir Genel Başkanımız var. Herkesi ama herkesi 14 Haziran 2024 Cuma günü Saat 15:00’da, Hayrabolu Galatasaray Saat Kulesi Meydanı’nda Trakya Buğday Mitingi’ne bekliyoruz.” diyerek sözlerini bitirdi.