CHP’li Yavuzyılmaz: İliç’te daha önce de toprak kayması oldu AK Parti gizledi

CHP’li Yavuzyılmaz: İliç’te daha önce de toprak kayması oldu AK Parti gizledi
24 Şubat 2024 09:26

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Erzincan’ın İliç’te daha önce de benzer faciaların yaşandığını ve AK Parti tarafından üstünün örtüldüğünü söyledi.

 
Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde dokuz işçi, 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalmıştı. ABD merkezli Anagold’la yerli ortağı Çalık Holding’in işlettiği maden, Erzincan’da aktif bir fay hattı üzerinde ve Fırat Nehri’ne kuş uçuşu 300 metre mesafede bulunuyor. Bu sebeple uzmanlar, madende çevre felaketi meydana gelebileceği konusunda senelerdir uyarıyordu. Ancak yasal başvurular sonuçsuz kaldı. Kapasite artışı yapan maden şirketinin söz konusu projesi, dönemin Çevre bakanı şimdi ise AK Parti’nin İBB adayı olan Murat Kurum tarafından onaylanmıştı.

 

 

Faciayla ilgili CHP Deniz Yavuzyılmaz, şunları söyledi: “27 Mart 2022 tarihinde de AK Parti’nin gizlediği, kamuoyuna açıklamadığı bu felaketin şu anda gerçekleştiği, aynı yığın liçi sahasında daha önce de bir kaymanın olduğunu tespit ettik. Bu kaymanın nerede olduğu, hangi katlar arasında olduğu belli çünkü malzemeleri kat kat istifliyorlar. Buradan alınması gereken derslerin alınmasına bu konuyu gizleyerek engel olan AK Parti, 13 Şubat tarihinde gerçekleşen bu büyük felaketin de taşlarını bizzat döşemiş oldu.”