CHP’li Yaman: Engelli raporları hak kayıplarına neden oluyor!

CHP’li Yaman: Engelli raporları hak kayıplarına neden oluyor!
21 Kasım 2023 10:10

CHP Ankara Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Aylin Yaman’ın, engelli raporlarına yönelik yapılan yeni düzenlemeye ilişkin soru önergesini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş cevapladı.

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın verdiği cevabı değerlendiren Ankara Milletvekili Dr. Aylin Yaman; “TBMM yasama sürecinin önemli bir siyasi denetim aracı olan soru önergelerine yine büyük oranda mevzuatı gösteren yanıtların verilerek geçiştirilmesi durumu söz konusudur” ifadelerini kullandı.

 

 

ENGELLİ RAPORLARI HAK KAYIPLARINA NEDEN OLMAKTADIR

 

 

Yaman, engelli vatandaşların haklarının takibi konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü ve rapor alım süreçlerinin, farklılaşan mevzuat nedeniyle engelliler için ciddi mağduriyetler yarattığı yönünde kendisine iletilen talepleri değerlendirerek konuyu bir soru önergesi ile ilgili Bakanlığa ilettiğini vurguladı. CHP’li Yaman, “raporlama sisteminde yapılan bir güncelleme ile, engellilik durumunu belgeleyebilmemizin tek yolu olan engelli raporları engellilerimiz için hak kayıplarına neden olmaktadır. Son dönemde, kamuoyuna yansıdığı üzere, 2019 öncesi raporluların tekrar rapor için çağrıldıklarında ciddi hak kayıpları yaşadıkları belirlenmiştir. Bu nedenle yapılan rapor güncellemesiyle hak kaybına uğrayan engelliler için çözüme yönelik bir adımın atılması şarttır” değerlendirmesinde bulundu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e bir soru önergesi sundu.

 

 

3 MİLYON 40 BİN ENGELLİ VATANDAŞIMIZ KAYITLIDIR

 

 

Soru önergesine verilen cevapta, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın rapor alan engelli sayısını 3 milyon 40 bin olarak açıkladığını söyleyen CHP’li Yaman; “Sayın Bakan cevabında, Ağustos ayı itibarıyla Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen hastanelerden sağlık kurulu raporu almış olan 3 milyon 40 bin engelli vatandaşımız kayıtlıdır. Engellilere ilişkin diğer veriler ise Türkiye İstatistik Kurumu web sayfasında yayımlanmaktadır diyerek başka hiçbir soruya cevap vermeden önerge cevabı olarak tarafıma iletmiştir, bu durumu kabul etmek mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

CHP’li Yaman’ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş’a yönelttiği sorular şu şekildeydi:

 

 

– Türkiye genelinde engelli bireylerin istatistiki bilgileri, en son “2011 yılı Nüfus ve Konut Araştırması” ile elde edilmiştir ve veriler güncel değildir. Engelli verilerinin güncelliğini kaybetmesi sebebiyle engelli raporları konusunda yürütülen çalışmalar hangi veri tabanına dayanılarak yapılmaktadır? Ülkemizde bugün itibarıyla engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın sayısı ne kadardır?

– Engellilik oranlarına göre raporların dağılımı nasıldır? Bu dağılımın illere göre sayısal oranı nedir?

– Özellikle 20 Şubat 2019’da yayınlanan Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik ile birlikte Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında belirtilen engellilik oranlarının hastanelere göre farklılık gösterdiği ve hak kayıplarına neden olduğu sıklıkla vurgulanır olmuştur. Oluşan bu farklılığın temel gerekçesi nedir?

– Bu kapsamda rapor oranı değişen engelli kişilerin sayısı ne kadardır? Engellinde hiçbir değişiklik yaşanmamasına rağmen son dönemde rapor oranları değişen kişiler var mıdır? Varsa bu durumun sebebi nedir?

– “SÜREKLİ” ibaresi engelliliğin değişmeyeceğini vurgulamasına rağmen; SÜREKLİ ibaresi ile verilen raporların, kurumsal taleplerle güncellenmek istendiği ve bu talebin hak kayıplarına neden olduğu bilinmektedir. Bakanlığınız nezdin bu konuya dair başlatılmış bir çalışma var mıdır?