CHP’li vekilden ‘İthal edilen tohumlarda GDO’ya rastlandı’ iddiası!

CHP’li vekilden ‘İthal edilen tohumlarda GDO’ya rastlandı’ iddiası!
3 Mart 2021 09:23

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, GDO’lu pamuk tohumu üreticisi uluslararası firmaların ithalat izni alabilmek için baskı yaptıkları iddiasını gündeme getirdi.

 
CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye hayvan yemi amaçlı mısır ve soyaya izin verildiğini hatırlatarak “pamuk tohumlarında GDO’ya rastlandığı iddialarını” sordu.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Bakırlıoğlu, “Bu durumun bulaşmadan kaynaklandığına ilişkin bilgiler verilse de GDO’lu pamuk tohumlarının ülkeye nasıl girdiği veya nerelerde üretildiği bilinmemektedir. Alınan tüm tedbirlere rağmen GDO’lu pamuk tohumu ve pamuk yağı söylentileri bile ülkemizi, tohum ve pamuk üreticilerimizi uluslararası piyasada zor durumda bırakacaktır” diye konuştu.

Bakırlıoğlu, pamuğun önemli bir tekstil merkezi olan Türkiye için stratejik bir ürün olduğuna işaret etti. Bir zamanlar önemli bir üretici konumunda olan Türkiye’de yanlış politikalar sonucunda yıllar içinde pamuk ekim alanları ve üretimin neredeyse yarı yarıya düştüğünü belirten Bakırlıoğlu, şöyle dedi:

 

“Bu süreç içerisinde Türkiye, dünyadaki önemli ithalatçı ülke konumuna gelmiştir. Son dönemlerde destekleme ile üretim ve ekim alanları artmış olmasına rağmen geçen sene münavele uygulamasından dolayı üretim yüzde 40 azalmış, ithalat yüzde 40 artmıştır. İthalata ödenen döviz miktarı 2 milyar doları geçmiştir. Azalan üretim, ithalatın artması demektir.”

 

Bakırlıoğlu, Türkiye’nin dünyada GDO’lu pamuk üretiminin olmadığı 3 ülkeden birisi konumunda bulunduğunu, GDO’lu pamuk üretimi ve ithalatının yasak olduğunu hatırlattı.