CHP’li Tutdere: Genel Başkanımıza saldırının talimatını verenler bu iddianamenin neresinde?

CHP’li Tutdere: Genel Başkanımıza saldırının talimatını verenler bu iddianamenin neresinde?
2 Mart 2021 17:11

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Gazeteci İsmail Dükel’in Tele1 Televizyonu ekranlarında yayınlanan Habere Doğru programında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Çubuk’taki linç girişimi davasının ikinci duruşmasına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

 

 

Yirmi yıla yakın Avukatlık yaptığının altını çizen Milletvekili Tutdere, “İddianamede sanıklara yöneltilen suçların vasıflandırılmasında kesinlikle bir hata var. 83 milyonun gözü önünde gerçekleşen olaya baktığımızda burada sayın genel başkanımızın canına kasteden organize bir eylem var. Şu an bu davadan yargılanan kişilerin yargılanacağı merci Asliye Ceza Mahkemesi değil Ağır Ceza Mahkemesidir. Sanıkların basit yaralama suçundan değil adam öldürmeye teşebbüsten yargılanmaları gerekiyordu.” dedi.

 

“Saldırının Talimatını Verenler Bu İddianamenin Neresinde?”

 

Soruşturmanın derinleştirilmeden yapıldığı ifade eden Tutdere, “Orada bulunan 5-10 kişi kendiliğinden harekete geçip genel başkanımıza saldırmadı. Olayı tertipleyenler var, saldırı talimatını verenler var. Peki o talimatı verenler bu iddianamenin neresinde?” diyerek hazırlanan iddianameye tepki gösterdi.

İddianamedeki eksikliklere dikkat çeken Tutdere, “İddianame olay yerinde bulunan üç beş kişiyle sınırlı kalacak şekilde hazırlanmış. Şu an sanık sandalyesinde oturanlar birer maşa. Bu eylemin gerçekle failleri, azmettiricileri nerede? Soruşturma ayrıntılı olarak yürütülmediği için, olay bütün ayrıntılarıyla araştırılmadığı için adeta olayın üstü kapatılmak için bir soruşturma yapıldı, orada bulunan beş on kişi kamera kayıtlarından tespit edildi ve basit yaralamadan dava açıldı.” dedi.

 

TUTDERE: ÇUBUK DAVASI YARGIDA GELDİĞİMİZ NOKTAYI BİZLERE GÖSTERİYOR

 

 

Çubuk davası Türkiye’nin yargıda geldiği durumu bizlere gösteriyor diyen Tutdere, “Türkiye’nin Ana Muhalefet liderine dünyanın gözü önünde bir linç girişimi yapılıyor, olayın üzerinden 22 ay geçmesine rağmen ortada 1 kişi bile tutuklanmıyor. Diğer tarafta ise Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı’na basit bir twit atanlar soluğu direkt karakolda alıyor ya da tutuklanıyor. İşte bu tablo Türkiye’deki adalet sistemin tablosudur.” İfadelerini kullandı.

Davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini ve eylemin içinde bulunan herkesin hak ettiği cezayı alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini aktaran Tutdere, “Bir gün mutlaka bu eylemi yapanlar yargı önünde hesaplarını vereceklerdir. İşin içinde olanlar, organize edenler, planlayanlar, fiilen eyleme katılanlar bu suçtan hak ettikleri gereken cezayı er ya da geç alacaklar” dedi.