CHP’li Tutdere: Çalışma hayatını düzenleyen Bakanlık kendi çalışanlarını mağdur ediyor!

CHP’li Tutdere: Çalışma hayatını düzenleyen Bakanlık kendi çalışanlarını mağdur ediyor!
26 Şubat 2021 10:53

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında ek ders meslek çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

 

 

Bakanlığa bağlı kuruluşlarda çalışan Sosyal Hizmet Uzmanı, Sosyolog, Psikolog, Öğretmen, Usta Öğretici gibi 5 bin meslek elemanın mağdur olduğunu ifade eden Milletvekili Tutdere, “Çalışma hayatını düzenleyen Bakanlık, kanunların arkasından dolanarak kendi çalışanlarını mağdur ediyor.” dedi.

 

 

“Ek Ders Meslek Çalışanları Anayasal Hakkından Mahrum Bırakılmaktadır”

 

 

Ek ders meslek çalışanlarının statü belirsizliği nedeniyle herhangi özlük hakları bulunmadığını ifade eden Tutdere, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda ek ders karşılığı çalışan meslek elemanları, Anayasanın 50. Maddesinde sabit olan yıllık izin hakkı dâhil, askerlik izni, mazeret izni, doğum izni, süt izni gibi izinlerden mahrum durumdalar.” dedi.

 

 

“Asgari Ücretten Sorumlu Bakanlık Bünyesinde Binlerce Çalışan Asgari Ücretin Altında Maaş Almaktadır”

 

 

Ek ders meslek çalışanlarının maaşlarındaki adaletsizliğe dikkat çeken Tutdere, “Ek ders meslek çalışanları kendileriyle aynı işi yapan kadrolu elemanların üçte biri ücretle, asgari ücretin altında kalan bir ücretle çalışmaya mahkûm bırakılıyor. Asgari ücretten sorumlu bakanlık bünyesinde binlerce sosyal hizmet çalışanı asgari ücretin altında maaş almaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Tutdere’den Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığa’na Çağrı

 

 

Tutdere, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na “Ek Ders Karşılığı çalışan meslek elemanlarının sesine kulak verin, kadro ve özlük hakları taleplerini karşılayacak adımları bir an önce atın, mağduriyetlerini giderin.” çağrısı yaptı.