CHP’li Tekin’den Dolar çıkışı!  ‘Ekonomi öldü, selasını da Ali Erbaş Hoca okusun’

CHP’li Tekin’den Dolar çıkışı! ‘Ekonomi öldü, selasını da Ali Erbaş Hoca okusun’
25 Eylül 2021 10:40

Doların rekor tazeleyerek ı görmesinin ardından CHP’li Gürsel Tekin iktidara tepki gösterdi.

 

 

“Biz bu filmi Naci Ağbal’ın istifası öncesinde de izlemiştik” diyen Tekin, “Artık bu durum şüphe etmenin ötesine geçmiş, doların yükselmesinden birileri kâr ediyor birileri de bu işe öncülük ediyor tezini güçlendirmiştir! Aksi söylenebilir mi?” yorumunu yaptı.

 

 

Tekin, “Ne zaman ki, Cumhurbaşkanı Merkez Bankasına dair bir açıklama yaptıysa geçtiğimiz yıllarda, her seferinde paramız ciddi değer kaybetti. O zaman şu soruyu sormakla yükümlüyüz: Her seferinde bu açıklamadan sonra TL’nin değer kaybedeceğini bilerek bu açıklama yapılıyorsa, Döviz artığında kim kazanıyorsa onlara gereği yapılıyor demektir” dedi.

 

 

Dolar kurundaki 10 kuruşluk artış, Türkiye’nin toplam dış borcunu 47 milyar dolar artırıyor diyen Tekin, “Kurun yükseleceği ve Türkiye ekonomisini zora sokacağını bile bile Merkez Bankasına müdahale edilmesinin artık tesadüf olmadığı düşünüyorum.” Değerlendirmesinde bulundu.

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Sene başından bu yana asgari ücretlerinin enflasyon ve döviz kurlarında oluşan artışa bağlı maddi kaybı 500 liranın üzerine çıktı. Sabit gelirlinin cebindeki para da döviz artışları nedeniyle eridi. Ülkemizin yüzde 80’ını kapsayan yoksul kesim zamlar karşısında ne yapacağını şaşırır duruma geldi. Kurdaki artışın temel nedeni yanlış ve yönsüz ekonomi politikalarıdır. Kendi parasının itibarını koruyamayan iktidar, vatandaşın cebini koruması mümkün değildir. Ekonomi, batıyor! Selasını kim okuyacak?” yorumunu yaptı