CHP’li Tekin: Milletin gözü göklerdeyken talana devam!

CHP’li Tekin: Milletin gözü göklerdeyken talana devam!
22 Ocak 2024 10:58

CHP 27.Dönem İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, AKP iktidarı rant alanlarına yeni yerler eklemekten bir an dahi olsa geri durmuyor. Millet ekranları başında uzaya giden ilk Türk Astronotumuza odaklanmışken, gözümüz göklerdeyken, aşağıda, 6 milyon metrekarenin üzerinde arazi orman alanı dışına çıkarıldı. Vallahi tebrikler büyük meziyet ”diye konuştu.

 

 

CHP’li Gürsel Tekin, “Türkiye’nin toplam alan yüzölçümü 76 milyon hektar. Bunun 22 milyon hektarı orman alanıdır. Ve bu orman alanların korunması, geliştirilmesi ve yarınlara taşınması için gerekli çalışmalar yapılması gerekirken Cumhurbaşkanı kararıyla toplam 6 milyon 74 bin 411 metrekare orman arazisi biz ekranlarda uzaya bakarken tek imzayla talana açıldı! Orman sınırları dışında bırakıldı. Bu düzenleme, AKP İktidarının ülkeyi yandaşlarına peşkeş çekme politikalarında geldiği son noktadır. Rant söz konusu olduğunda hiçbir değeri gözü görmeyen AKP zihniyeti, her fırsatı değerlendirmekte çok uyanık davranıyor. Bu acımasız rant anlayışından acilen vazgeçilmelidir” dedi.

 

 

Talan ve rant hırsıyla hareket eden AKP iktidarının uygulamalarına tepkisini gösteren Gürsel Tekin, “Türkiye artık alarm veriyor. İmar uygulamaları, rant ve talan için feda edilen orman alanları, yok edilen su kaynakları ile yarınlarımızı göremiyoruz. Söz konusu kararname, zaten talana açık olan ormanların daha çok talan edilmesinin önünü açacak. Biraz vicdanınız varsa ormanlara dokunmazsınız” diyerek tepki gösterdi.

 

 

Ormanların içi boşaldıkça, vasfı kaybedildikçe koruma özellikleri de yok olur diyen Tekin, “Bu doğal varlıkların zaafa uğratılması, kendi sonumuzun hazırlanması anlamına geliyor. Korkunçtur ki yararsız orman olabilir düşüncesine sahip bir iktidar tarafından yönetiliyoruz. Devlet ormanları, bütün halkın ormanlarıdır ve halk adına devlet tarafından korunup yönetilmek zorundadır. Bozuk ormanlar ıslah edilebilir. Yeniden orman vasfı kazanması için aynı vasıfta ağaçlar dikilebilir. Orman bozuk diye orman alanından vazgeçemezsiniz. Bu tür kararnameler asla halkın genelinin yararına olan kararnameler değildir” dedi