CHP’li Tekin: AK Parti’yi bu büyük başarıdan dolayı tebrik ediyorum!

CHP’li Tekin: AK Parti’yi bu büyük başarıdan dolayı tebrik ediyorum!
10 Eylül 2023 12:45

CHP’li Gürsel Tekin, “Türkiye, 37 ülke arasında gıda enflasyonunun en yüksek olduğu OECD ülkesi oldu. Yüksek enflasyonda ise Avrupa’da birinciyiz. AK Parti’yi bu büyük başarıdan dolayı tebrik ediyorum! “dedi.

 

 

Tekin, Gıda enflasyon verilerini değerlendirdiği bir yazılı basın açıklaması yaptı. Tekin’in değerlendirmeleri şöyle:

 

 

“Dünya genelinde gıda fiyatları 12 aydır düzenli olarak düşerken, Türkiye’de gıda fiyatları 33 aydır düzenli olarak artıyor diyen Tekin, “ Eskiden kilo kilo alınan sebze, artık çeyrek veya yarım kilo olarak alınıyor. Meyve ise tane veya dilimle alınır hale geldi. İktidarın ekonomi politikasının Türkiye’deki yoksulluğu içinden çıkılamaz hale getirdiğini belirten Tekin, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre, ekonomik krizin altında ezilen 5 milyon civarı hane 2022 yılında sosyal ve ekonomik destek verildi. Bu başarıyı da ‘ben ekonomistim’ diyen Sayın Erdoğan’ın ekonomi modeline borçluyuz. İfadelerini kullandı.

 

 

AK Parti’nin yanlış ekonomi politikaları özellikle vatandaşlarımızın ekonomik olarak her gün zayıflamasına, halkımızın yoksullaşmasına sebebiyet veriyor diyen Tekin,“ yoksulluk sınırının 40 bin TL’ye yükseldi bir dönemde İktidar tarafından sürekli bir fiyat istikrarı vurgusu yapılıyor ama emekçiler zor bela karnını doyurmak istese kirasını, kirasını ödemek istese karnını doyuramıyor. Ama iktidar, ‘istikrar da istikrar’ diyor. ‘2026 yılında rahatlayacağız’ diyor. Vatandaş bakalım 2026 yılını görebilecek mi.?” diye konuştu

 

 

Gürsel Tekin “Ülke ekonomisi, deyim yerindeyse yapboz tahtası gibi yönetilmeye devam ediliyor. Vatandaşlarımız her gün yatağına yarı aç girmesinin nedeni iktidarın bu sorumsuz ve hesapsız tavrıdır. Şimdi bu insanlar değil kirasını, faturasını ödemeyi evine ekmek bile götüremeyecek duruma geldi. Yıllar önce ‘bu ülkede kirasını, faturasını ödeyemeyen vatandaşlarım var’ diyenler, şimdi ülkedeki milyonlarca vatandaşı bir dilim ekmeğe muhtaç etti” dedi.

 

 

Yüksek enflasyonun faturasının dar gelirliye yüklendiğini söyleyen Tekin, Enflasyon yoksulluktur. Enflasyon yolsuzluktur. Enflasyon halkın sırtındaki en haksız vergidir. Yükselen enflasyonla birlikte büyük bir yoksulluk dalgası ülkeyi sarmaktadır. Bu iktidarın enflasyonla mücadele edeceğine yönelik hiçbir inandırıcılık kalmamıştır. AKP’nin yıllardır uyguladığı akıl, bilim, mantık dışı ekonomik politikaları Türkiye’yi dünyanın enflasyonu en yüksek ilk beş ülkesi içene sokmuştur. Enflasyonun tek sorumlusu AKP iktidarıdır. Dedi.