CHP’li Taşcıer: Cumhuriyetin 100. yılı için neden ‘anma’ programı düzenleniyor?

CHP’li Taşcıer: Cumhuriyetin 100. yılı için neden ‘anma’ programı düzenleniyor?
22 Ekim 2023 11:39

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Cumhuriyetin 100. yılı anma programını Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer,  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Cumhuriyetin 100. yılı programını Meclis gündemine taşıdı. Programda yer alan etkinliklerin İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiğini belirten Taşcıer, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, “Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle organize ettiği program, neden bir kutlama değil de anma programı olarak düzenlenmektedir” diye sordu.

 

 

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Cumhuriyetin 100. yılı için hazırladığı programın AKP zihniyetinin yansıması olarak değerlendirerek, “Cumhuriyeti kutlama değil de anma günü olarak gören aklın dışavurumunu görüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını değersizleştirmeye, var olan coşkuyu yok etmeye ve bu tarihi günü sönük geçirmeye yönelik bilinçli bir çaba var. Cumhuriyete olan alerjileri 29 Ekim yaklaşırken kendini iyiden iyiye gösteriyor. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle bir anma programı düzenleyeceğini ilan etmiştir. Programda yer alan şiir, sergi, konser gibi tüm etkinlikleri İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin gerçekleştireceği görülmektedir” dedi.

 

 

CHP’li Taşcıer’in Bakan Tekin’e yönelttiği sorular şöyle:

 

 

“Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle organize ettiği program, neden bir kutlama değil de anma programı olarak düzenlenmektedir? Bakanlığınız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bir anma günü olarak mı değerlendirmektedir?

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Anma Programı” olarak düzenlediği etkinliklerde neden sadece İmam Hatip Lisesi öğrencileri yer almaktadır? Ankara’da Cumhuriyet Bayramı programlarına katılacak başka okullardan öğrenci yok mudur?

Meslek lisesi öğrencileri neden etkinliklerde yer almamakta da yalnızca ikram hizmetinde kullanılmaktadır? Müdürlüğün ikram hizmeti alabilecek bütçesi yok mudur?”