CHP’li Tan: Siyasi ikti­dar, Atatürk’ün mirası dış politikamızı yerle yeksan etti

CHP’li Tan: Siyasi ikti­dar, Atatürk’ün mirası dış politikamızı yerle yeksan etti
4 Temmuz 2024 08:32

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Namık Tan’dan iktidara Suriye’de yaşanan olaylar hakkında tepkilerin muhatabının savunmasız siviller olmadığını siyasi iktidar ve ortaklarından hesap sorulması gerektiğini belirtti.

 
CHP İstanbul Milletvekili, eski Büyükelçi Namık Tan, Suriye ve Türkiye’de yaşa­nan olayları Sözcü’ye değerlen­dirdi. Tan “AKP’nin izlediği başına buyruk, sorumsuz, savruk, saplantılı ve üm­metçi politikanın sonuçla­rını yaşıyoruz. ’Bölgemizde bizden habersiz kuş uçmaz’ palavrasıyla çıkılan yolda ve kaymakamların yönet­tiği Suriye’de bayrağımız yırtılıyor, güvenlik güçleri­mize ve vatandaşlarımıza saldırılıyor’’ dedi.

Namık Tan şunları söyledi:

 
ATATÜRK’ÜN MİRASI

 
Ulusal güvenliğimiz, devle­tin saygınlığı, Türkiye’nin dünyadaki itibarı da sorgu­lanır hale geldi. Toplumsal huzur zedelendi. Siyasi ikti­dar, Atatürk’ün mirası dış politikamızı yerle yeksan etti. Güney komşumuzun iç işlerine müdahale edip, yayılmacı hayaller ile ateşi körükledi. ÖSO adlı gayri­meşru bir örgütü silahlan­dırdı, eğitti, do­nattı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin müttefiki yaptı.

 

 

KİBİRLE YOL GİDİLMEZ

 
İk­tidar iç politikada ‘Ensar-Muhacir” yutturmacasını ağzına sakız etti. Vatandaşın kay­gılarına kulak tıkayan, huzursuzlukları görmez­den gelen iktidarın, ge­çim sıkıntısına boğulan halkımızı fantezilerinin oyuncağı haline getirmeye hakkı yoktur. Bu kibir ve aymazlıkla fazla yol gidemezsiniz.

 

 

TEK SORUMLU AKP

 
Vatandaşları­mız sakin olmalı ve kışkırtmaya gelme­meli. Tepkilerin mu­hatabı savunmasız siviller değil, hesap sorulması gereken siyasi iktidar ve ortaklarıdır. Olayların AKP’nin yüksek oy topladığı yerlerde cereyan etmesi ayrıca düşündürücüdür. Önümüzde Suriye konu­sunda yürümemiz gereken uzun ve zorlu bir yol var.