CHP’li Sümer: Resmi rakamlara göre 4 milyon hane devlet desteğine muhtaç

CHP’li Sümer: Resmi rakamlara göre 4 milyon hane devlet desteğine muhtaç
18 Ağustos 2023 09:27

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, devlet yardımına muhtaç kişilerinin sayısının her geçen ay artması Meclis gündemine taşıdı. Sümer, “Saray zenginleşirken halk fakirleşiyor” dedi.

 

 

Resmi rakamlara göre 4 milyon hanenin devlet desteğine muhtaç olduğunu belirten Sümer, “Bu rakam her ay ortalama 200 bin artış gösteriyor. Bu durum adli vakalardan, sağlığa, evliliklerden, boşanmalara, üniversite öğrencilerinin okulundan, esnafın kepenk kapatmasına kadar her alanda hissediliyor. Fakirliğin bu kadar normalleştirilmesi doğru değildir. Ne yazık ki Türkiye ekonomi politikası açısından doğru yönetilmiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“ARTIK MİLLET GEÇİM DEĞİL, YAŞAM MÜCADELESİ VERİR HALDEDİR”
Sümer şöyle devam etti: “Türkiye Aile Desteği Programı’na yönelik veriler ne yazik ki memleketimizin geldiği durumu gözler önüne seriyor.Saray İktidarının ülkeyi getirdiği konumda, devlet desteği olmadan temel gıda ürünlerini dahi temin edemeyecek ailelerin sayısı milyonları bulmuş, açlık seviyesi her geçen gün yükselir hale gelmiştir. Artık millet geçim değil, yaşam mücadelesi verir haldedir. Diğer taraf ise hâlâ rant peşinde, saltanatlarını nasıl devam ettireceğinin derdindedir. Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar büyük bir ekonomik kriz yaşamamıştır.”