CHP’li Sümer: AKP iktidarı gençliği sokakta bıraktı!

CHP’li Sümer: AKP iktidarı gençliği sokakta bıraktı!
12 Ağustos 2023 11:41

CHP’li Orhan Sümer her sene öğrencilerin konaklama sorunu yaşamasına rağmen iktidarın çözüm bulmadığını belirterek “Gençlerimizin mağduriyet yaşamaması için acilen gerekli adımlar atılmalı” dedi.

 

 

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerinin yaşayacağı yurt ve barınma ihtiyacı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Orhan Sümer, “Her sene üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra gençlerimizin konaklama sorunu ortaya çıkıyor. Sınava giren öğrencisi sayısı belli. Kazanan sayısı belli. İhtiyaç olan yurt sayısı belli. Ama iktidar ne hikmetse bu sorunu çözmüyor. Oysa inşaatı, rantı ve beton ekonomisini çok sevmesine rağmen iş öğrenci yurtlarına gelince basireti bağlanmış bir yönetim anlayışı ortaya çıkıyor. Şimdiden uyarıyoruz bir ay sonra gençlerimizin mağduriyet yaşamaması için acilen gerekli adımlar atılmalıdır” dedi

 

 

“ÖZEL ÖĞRENCİ YURTLARI ATEŞ PAHASI
Orhan Sümer, “Özellikle büyük şehirlerdeki özel öğrenci yurtları yanına yanaşılacak gibi değil. Ortalama bir yurdun 2 kişilik odası 200 Bin Türk Lirasından başlıyor. Orta gelir düzeyine sahip aileler bu ücretleri nasıl karşılayacak? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurt yapmakla ilgili bir sıkıntısının olmaması gerekiyor. İhtiyaç neyse onu çok kısa bir sürede tamamlaması gerekiyor. İktidarın muktedir yetkilileri her konuşmalarında biz geldik her şehre bir üniversite açtık diyorlar. O zaman her şehirde öğrencileri barındıracak yurtları da yapmalısınız. Bu durumun ekonomiyle bir alakası olmamalı. Bir kişi onlarca saray yapıp, gençlerimize sokak banklarını reva gören bu anlayış, kabul edilemez” dedi

 

 

 

“TOKİ ÖĞRENCİYE YURT YAPMAYACAKSA NE İŞE YARIYOR”
İktidarın elinde dünyanın en çok kamu ihalesini alan yandaş 5 tane şirket bulunduğunu vurgulayan Sümer şunları söyledi; “Bu şirketlerin borçlarının silinmesini, rant üzerinden kurulan düzeni artık tüm Türkiye biliyor. Yani yurt yapımı iktidar için zor bir iş değil. Hatta iktidarın bu 5’li yandaş şirketlere de ihtiyacı yok. TOKİ gibi bir kurum her şehirde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak modern yurtlar yapamayacaksa ne işe yarıyor. Bir kere de dere yatağını apartman değil, ihtiyaca göre öğrenci yurtları TOKİ eliyle yapılsın.”