CHP’li Şener: Tarihin en faizci hükümeti

CHP’li Şener: Tarihin en faizci hükümeti
27 Ekim 2022 08:07

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe maratonu “faiz ve kamera” tartışmasıyla başladı.

 

 

Görüşmelerde milletvekillerinin telefonla görüntü alması tartışma konusu olurken, muhalefet milletvekilleri bütçeye “faiz” üzerinden eleştirilerde bulundu. CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, iktidarın sadece Cumhuriyet döneminin değil, Osmanlı İmparatorluğu da dahil Türk tarihinin en faizci hükümeti olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe maratonu başladı. Komisyonda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ve 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin geneli ile Sayıştay raporları üzerinde görüşmeler yapıldı. Komisyonda hükümet adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bütçe sunumu yaptı ve muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi. CHP’li milletvekilleri üzerinde, ‘Faize 565 milyar, çiftçiye 54 milyar ayıran bütçe’ ‘Vatandaşın vergisini KKM’ye aktaran bütçe’ ‘Faiz lobisine çalışan bütçe’ ‘Zengini abat eden, emekçiyi berbat eden bütçe’ dövizlerle görüşmelere katıldı.

 

 

KAMERA ÇEKİMİ TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

 
Görüşmede milletvekillerinin telefonla görüntü alması da tartışma konusu oldu. Gazetecilerin kameralarla çekim yaptığı toplantı salonunda muhalefet milletvekilleri usul yönünden görüşmelere itirazlarını dile getirirken Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz milletvekillerinin kameraları görünce uzun konuşmalar yaptığını, bu nedenle görüşmelerin geciktiğini söyledi. Yılmaz, konuşmaların uzaması üzerine 5 dakika ara vererek kameraların çekimine son verdi. Daha sonra başlayan görüşmelerde bu sefer de milletvekillerinin cep telefonundan çekim yapmalarıyla ilgili tartışma başladı.

 

 

“ÇEKİNECEK NEYİMİZ VAR”

 
AKP milletvekilleri, muhalefetin görüşmeleri cep telefonuyla çekmelerine itiraz etti. Başkan Yılmaz da cep telefonuyla milletvekillerinin sadece kendi konuşmalarını çekebileceğini, diğer milletvekilleri ve Fuat Oktay’ı çekmelerine izin vermeyeceğini söyledi. Muhalefet milletvekilleri Başkan Yılmaz’a itiraz ederek, “Çekinecek neyiniz var da izin vermiyorsunuz. Halkın bütçesini görüşüyoruz, halk haberdar olmasın mı?” dediler.

 

 

“İÇ BORÇ FAİZ ÖDEMELERİ ANAPARAYI GEÇMİŞTİR”

 
CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, iktidarın sadece Cumhuriyet döneminin değil, Osmanlı İmparatorluğu da dahil Türk tarihinin en faizci hükümeti olduğunu söyledi. Hiç bir dönemde faiz ödemelerinin anaparayı geçmediğini belirten Şener, “İlk defa bu hükümet döneminde iç borç faiz ödemeleri anaparayı geçmiştir. Neden, faizi düşürüyoruz diye uyguladıkları politikalar yüzünden. Ocak 2022’de anapara borç 1,3 trilyon, faizi 1 trilyondu. Nisan’da iç borçların anaparası 1 trilyon 483 milyara, faiz ise anaparayı geçerek 1 trilyon 743 milyara çıktı, yani 300 milyar arttı… Bir de kamuoyuna faizi düşürdük diyorsunuz” dedi.