CHP’li Öztürkmen’den zabıtaların broşür dağıtmasına sert tepki: Belediye başkanı ve zabıtalar suç işliyor!

CHP’li Öztürkmen’den zabıtaların broşür dağıtmasına sert tepki: Belediye başkanı ve zabıtalar suç işliyor!
15 Şubat 2024 13:20

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta memurlarının mevcut Belediye Başkanı ve aynı zamanda 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’den Belediye Başkan adayı olan Fatma Şahin’in broşürlerini dağıtmalarına tepki gösterdi. Öztürkmen, hem Belediye Başkanı’nın hem de Zabıta memurlarının TCK’ya göre suç işlediğini belirtti.

 

 

 

Gaziantep’te, Büyükşehir Belediye Başkanı ve 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den yeniden aday gösterilen Fatma Şahin’in seçim broşürlerinin Zabıta memurları tarafından dağıtılması kent genelinde büyük tepkilere neden oldu.

Zabıta memurlarının broşürleri, işyerleri ve sokaklarda vatandaşlara dağıtma görüntüleri sosyal medyaya düşerken, CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan adayı Fatma Şahin’in broşürlerinin Zabıta memurları tarafından dağıtılmasının Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre suç teşkil ettiğini söyledi.

 

 

Seçimlerde, yarışmaların silahların eşitliği ilkesine uygun olarak yapılması gerektiğini, bu nedenle mevcut Belediye Başkanı ve AKP adayı Fatma Şahin ve görevlileri duyarlı olmaya davet eden Öztürkmen,” AKP kendini devlet olarak kabul etmeye başladı. Devlet memuru sıfatını taşıyan 657 sayılı yasaya tabi zabıta memurlarının bir adayın broşürlerini dağıtması açıkça Türk Ceza kanununa göre suçtur. Ayrıca siyasi etiğe de aykırıdır. Bir aday devletin tüm imkanlarını kullanarak Devlet Memurları eliyle, Zabıta memurlarına broşür dağıtır, afiş dağıtır ya da çeşitli vesilelerle yaptırırsa bu açıkça görevin kötüye kullanılması açısından suçtur. Ayrıca, memurlar açısından yasaya aykırı emre uymakta suçtur.

Bu nedenle de hem memur arkadaşları, görevlileri hem de sayın belediye başkanını duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.