CHP’li Öztunç: Yüz yıllık Öztrak Ailesi kalıyor, üç yıllık Ali Öztunç gidiyor!

CHP’li Öztunç: Yüz yıllık Öztrak Ailesi kalıyor, üç yıllık Ali Öztunç gidiyor!
23 Temmuz 2023 12:14

CHP Kahramanmaraş vekili Ali Öztunç, MYK’dan çıkarılarak haksızlığa uğradığını söyledi. Öztunç, ‘Yüz yıllık Öztrak Ailesi kalıyor, üç yıllık Ali Öztunç gidiyor’ dedi. Öztunç, Kılıçdaroğlu’nun görevi gençlere bırakması gerektiğini belirtti.

 

 

CHP KahramanmaraşMilletvekili Ali Öztunç, seçimden sonra MYK’dan çıkarıldı. Öztunç, Maraş’ta oyunu arttırdığı, milletvekili sayısını ikiye çıkardığını halde cezalandırıldığını söyledi. Neden cezalandırıldığını açıklayan Öztunç, “Her zaman konuşan bir insanım. Belki de başarı sevilmiyor. Başarı cezalandırılır. Onu genel başkana sormak lazım” dedi.

 

 

 

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Öztunç’un sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

 

 

CHP’deki gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Kontrolsüzlük var. Her önüne gelen konuşuyor ve tweet atıyor. Otorite kalmadı. Bu, partiyi yıpratıyor. Bu parti, ben dahil hiçbirimizin babasının malı değil. Parti uçuruma sürükleniyor. Bir grup milletvekili olarak çok rahatsızız. Yeter, herkesin durması gerekiyor. Parti Meclisi’nde (PM), kongrede, kapalı grupta konuşmak gerekiyor.

 

 

Nasıl bir çıkış mümkün?

Genel başkanın mesaj vererek, partiyi sürüklendiği uçurumdan kurtarması gerekiyor. El uzatmaksa el uzatmalı, görevi bırakmaksa bırakmalı.

 

 

Ne yapmalı?

Yerel seçimden sonra partinin lider değişimine gideceği mesajı vermeli. Seçimden sonra kurultayda görevi gençlere bırakacağını söylerse her şey durulacak.

 

 

Görüntüsü sızan toplantı için ne düşünüyorsunuz?

İnsanlar bir araya gelip tartışır. Partinin geleceğine ilişkin değerlendirme yapar. Orada mesele, bu görüntü nasıl sızdırıldı, nasıl kaydedildi? Kim sızdırdı? Bunu tartışmak gerekir. Evet, (oradaki) bazı arkadaşlarımızdan örgütün rahatsızlığı var, önceki görevleri yüzünden… Onun gereğini delege kurultayda yapar.

 

 

Kılıçdaroğlu’nun Özdağ’la gizli mutabakat imzalaması makul müdür?

Değildir. Genel başkanın bu kararlar alınırken, yetkili organları bilgilendirmesi gerekir.

 

 

Şöyle savunuluyor: “PM, Kılıçdaroğlu’na her türlü görüşme ve ittifak yapma yetkisini verdi?”

Verdi, doğru. Ama etik olarak MYK’nın bilmesi gerekirdi.

 

 

14 Mayıs’tan sonra görevden alındınız. Haksızlığa uğradığınızı düşünüyor musunuz?

Oyumu yüzde 75 arttırdım. Vekil olmayan yerde önce kendimi seçtirdim, sonra ikiye çıkarttım vekil sayısını. Başarının karşılığında ceza aldım. Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Yüz yıllık Öztrak Ailesi kalıyor, üç yıllık Ali Öztunç gidiyor. Böyle bir şey olur mu!

 

 

Neden ceza aldınız?

Her zaman konuşan bir insanım. Belki de başarı sevilmiyor. Başarı cezalandırılır. Onu genel başkana sormak lazım.