CHP’li Özkan: AKP’nin yanlış ve yandaş ekonomisinin faturası yine halka kesildi!

CHP’li Özkan: AKP’nin yanlış ve yandaş ekonomisinin faturası yine halka kesildi!
10 Temmuz 2024 08:53

CHP Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan, ağır ekonomik şartlar altında inim inim inleyen vatandaşlarımızın ve emeklilerimizin pazar yerlerinden ezik, çürük sebze meyve toplamasına neden olan bu iktidarın kendi rahat ve lüksleri için hala ülkemizin gelirlerini nasıl çarçur ettiğini ortaya koyan iki soru önergesi ile konuyu Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 
Özkan soru önergelerine ilişkin olarak, “İktidar kendi sebep olduğu bu tablo sonucunda geçtiğimiz günlerde bir ekonomik tedbir paketi açıkladı ve yaratılan enkazın faturasını yine halkımıza kesti.
Pakette vatandaşımızın cebinden çıkacak çok sayıda artış yanında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tedbir paketine ilişkin yaptığı açıklamada kamunun da tasarruf edeceğini belirtmişti. Fakat şimdi görüyoruz ki kendi Bakanlığı bile bu tedbirleri hiçe saymış. Maliye Bakanlığının tuvaletlerine ilişkin tadilat yapılmasına karar verilmiş ve ortaya çıkan rakam 24 milyon TL. Bu nasıl bir savurganlıktır, aymazlıktır anlamak mümkün değil.
Bunu meclis gündemine taşıdık ve Sayın Bakana cevaplaması için sorularımızı sorduk. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman halkımızın haklarını savunmak zorundayız. Bu tür çifte standartları onların gözleri önüne sermek zorundayız. Sen vatandaşın cebine göz dikeceksin ama sonra kendin açıkladığın tedbir paketini hiçe sayacaksın. Bu kabul edilemez.
Yine kamunun tasarruf edeceğinin açıklandığı bir dönemde Kamu Bankalarının vermiş olduğu ilan ve reklamları da mercek altına aldık. Gördüğümüz tablo orada da vahim.
Kamu Bankalarının reklam ve ilan giderleri son dönemde yüzde yetmiş artış göstermiş. 5-6 milyar gibi bir rakama ulaşmış. Yazıktır, günahtır. İnsanımız açlıkla mücadele ederken Kamu kaynakları böyle heba edilemez. Bu kaynaklarda 85 milyon insanımızın hakkı var. Kimse babasının parası gibi har vurup harman savuramaz, günü geldiğinde bunların hesabı sorulur.
Bu konuyu da soru önergemiz ile meclis gündemine taşıyarak bu kamu bankalarının ilan ve reklam giderlerinin kimlere kaynak aktarmak için kullanıldığının da araştırılması gerektiğinin altını çizdik.
6 Şubat depremi ile yaşanan büyük felaket sonrası orada mağdur vatandaşımızın kira yardımını keseceksin, insanlarımızı açlığa sefalete mahkum edeceksin sonra yandaşlarına Kamu bankaları aracılığı ile kaynak aktaracaksın. Bizler bunların hepsinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Meclis ve kamuoyu gündeminde tutacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.