CHP’li Özçağdaş: Yusuf Tekin eğitim için beka sorunu!

CHP’li Özçağdaş: Yusuf Tekin eğitim için beka sorunu!
12 Mayıs 2024 08:18

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlığını yaptığı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ne muhalefet partilerinin tepkileri sürüyor.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milli Eğitim Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, modeli ‘Çağdışı bir eğitim manifestosu’ olarak tanımlarken “Program, adından başlayarak bir dizi ideolojik saplantının yansıdığı bilimsel olmayan bir metin olarak karşımıza çıkmıştır. Türkiye Yüzyılı, iktidar partisinin seçim sloganıdır. Milli eğitimde parti devleti anlayışının dayatılması kabul edilemez” dedi.

 
‘YUSUF TEKİN EĞİTİM İÇİN BEKA SORUNU’

 
Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre modele ‘maarif’ isminin verilmesine de değinen Özçağdaş, “Bakanlığın ismi bile eğitimken, onlarca yıldır eğitim kelimesinde dil birliği sağlanmışken programa maarif denmesinin niyetini anlıyoruz. Eğitim, Türkiye için bir beka sorunu haline gelmiştir ve Yusuf Tekin ve kadroları da eğitim için bir beka sorunu olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

 

‘SADELEŞTİRİLENLER ATATÜRK, CUMHURİYET, BİLİM, SANAT VE FELSEFE’

 
Özçağdaş, Milli Eğitim Bakanı’nın programın sadeleştirme amaçlı olduğuna yönelik açıklamasına da değindi ve “Programda sadeleştirilenler Atatürk, Cumhuriyet, bilim, sanat ve felsefe olmuştur” dedi.

 

 

‘STK’LARIN MÜDAHALESİNE GENİŞ ALAN AÇILIYOR, BAKAN TARİKATLARI STK OLARAK GÖRÜYOR’

 
Okul öncesi alanında iki ay önce yeni bir programa geçildiğini ve şimdi yepyeni bir program hazırlandığını belirten Özçağdaş, şöyle konuştu: “Okul öncesi programı çocukların olmazsa olmazı olan oyun etkinliklerinden yoksun, çocuğun üstün yararını gözetmek yerine toplum katılımı adı altında STK’ların müdahalesine geniş alan açılan bir program haline getirilmiştir. Bakanın cemaat ve tarikatları da STK olarak gördüğünü söylemekten çekinmediğini de bu noktada hatırlatmak isterim.”

 

 

‘CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’ MÜFREDATTA

 
İlköğretim ve ortaöğretim kademelerinde de durumun farklı olmadığını söyleyen Özçağdaş, “İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ gibi konular eklenmiş olması akla mantığa uygun olmayan onlarca örnekten sadece biridir” dedi.

 

 

‘BU PROGRAMI REDDEDİYORUZ’

 
Özçağdaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet aktif sorumlu yurttaşlar yetiştirilmesini isterken, iktidar itaatkâr ve kanaatkâr nesiller yetiştirmek istiyor. Bu çağdışı program taslağı da bunun bir eseri olarak karşımıza çıkıyor. Anayasanın laiklik ilkesinin düpedüz hedef alındığı bu programı tümden reddediyoruz. İhtiyacımız olan laik, bilimsel, kamusal eğitimdir.”