CHP’li Kaya’dan Bakan Yumaklı’ya: Mısır üreticisinin sesini duyun, mısır tarlalarının boş kalmasına izin vermeyin!

CHP’li Kaya’dan Bakan Yumaklı’ya: Mısır üreticisinin sesini duyun, mısır tarlalarının boş kalmasına izin vermeyin!
22 Ağustos 2023 11:29

CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Asu Kaya, Osmaniye’de mısır üreticilerinin sorunlarını dinledi. Mısır üreticilerinin girdi maliyetlerinin çok ciddi ölçülerde arttığına değinen Kaya, geçen yıldan bu yana üreticilerin mazot, nakliye gibi ana masraflarında orantısız ölçülerde artış olduğunu ancak mısır alım fiyatlarının bu sene düştüğünü söyledi.

 

 

Kaya, yaptığı açıklamada, “Mısır geçen sene 5500 TL’den alınırken bu sene bu rakam 5200 TL’ye düşmüş durumda. Bu yılki üretim maliyetleri ise almış başını gitmiş. Mısır üreticisinin gelirleri giderek azalıyor ancak maliyetleri günden güne artıyor. Çiftçilerimizin eline geçen para çok az üstelik Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapsa bile fiyatlarının düşük olduğunu ve çiftçilerimize de ödemelerini geç yaptığını biliyoruz. Bu sene mısır hasadı devam ederken, mısır üreticisi seneye mısırı ekmemeyi düşünüyor, bugünden.” dedi. Asu Kaya, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin önümüzdeki yıllarda olabilecek olumsuzlukları da göz önüne alarak artan mısır üretimini avantaja dönüştürmesi gerektiğini ve mısır üreticisinin önünü açması gerektiğini, engelleri ortadan kaldırması gerektiğini de belirtti.

 

 

Asu Kaya, Osmaniye’de konuştuğu çiftçilerin iktidarın buğdayda yaptığı hataları mısırda da yaptığını belirttiklerini söyledi. Kaya, Osmaniye’de 120 bin dekar alanda mısır üretimi yapıldığını da hatırlatarak “Üretici tarla kiralarının, girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, mazot giderlerinin arttığını söylüyor ancak mısır fiyatları düşüyor. Nakliye fiyatlarının da çok arttığı bilinmektedir. Tarladan geçen yıl 60-65 TL’ye yapılan nakliye fiyatlarının bu yıl 140 TL’ye çıktığını söylüyor üretici. Bunların yanında çiftçinin esas girdilerinin başında gelen gübre ve ilaç fiyatları ise neredeyse her ay artıyor. Tonu 12 bin TL olan Üre gübresinin fiyatı bugün 14750 TL’ye kadar çıkıyor. Zamların arkası kesilmiyor ama çiftçinin geliri her geçen gün kesiliyor, azalıyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sesleniyorum: “Mısır üreticilerinin sesini duyun, üretim maliyetlerindeki artışı dikkate alın ve çiftçilerimizin endişelerini giderin. Mısır üreticisini tatmin eden ve piyasa gerçeklerine uygun fiyatlar açıklayın. Üreticilerimize artık daha fazla zarar ettirmeyin.”dedi.