CHP’li Kaya’dan Bakan Tekin’e ‘servis ve yemek’ çağrısı!

CHP’li Kaya’dan Bakan Tekin’e ‘servis ve yemek’ çağrısı!
15 Eylül 2023 07:34

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, okulların açılmasıyla başlayan servis sorununa değindi: “Milli Eğitim Bakanlığı’na sesleniyorum. Bütün öğrencilere servis ve yemek hizmeti vermek sizin başlıca göreviniz”

 

 

CHP Osmaniye Milletvekili, TBMM Katip üyesi,CHP Ekonomi Masası üyesi Dr.Asu Kaya, Osmaniye’nin merkezine bağlı köylerdeki ailelerle bir araya geldi ve onlardan çocuklarının yaşadığı servis ve yemek sorununu dinledi. Dr.Asu Kaya, “Yeni eğitim-öğretim yılı yoksullukla, yoksunlukla başladı. Milli Eğitim Bakanı Tekin’e çağrı yapıyorum. Bu yoksul ailelerin sesini duyun, bir öğün mutlaka okullarda ücretsiz yemek verilmesi gerekiyor. Okul kıyafet desteği verilmesi gerekiyor. Taşımalı sistemin mutlaka çalışması lazım. Özellikle kız çocukları için taşımalı sistemin sorunsuz devam ettirilmesi gerekmektedir. Asgari ücretli aileler, çocuklarının servis paralarının da yanında yemek, kıyafet ve kırtasiye gibi harcamalarını karşılayamadıklarını söylüyorlar. Bakanlık bu yoksul ailelerin sesini duymalı.” dedi.

 

 

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, Osmaniye’de geçtiğimiz yıllarda olmayan ve bu sene başlayan önemli bir soruna da değinerek, “Osmaniye merkeze bağlı köylerde yaşayan aileler, kız çocuklarına birkaç gündür servis hizmeti verilmediğini, servislere kız çocuklarının alınmadığını söylüyorlar. Vatandaşlar kızlarının yurda verilmesi için Bakanlıkça ısrarlı yönlendirme yapıldığını, aksi halde kızlarının oldukları köyden okullarına taşımalarının yapılmayacağını belirtmekteler. Köylerdeki yurttaşlarımız da, kız çocuklarına taşıma hizmetinin devam etmesini, servis hizmetlerinin yeniden verilmesini istiyorlar. Vatandaşlarımız, okula gidişte erkek çocuklarına taşıma hizmeti verilmeye devam edildiğini, Bakanlığın son yıllarda kesintisiz verilen servis hizmetinden kız çocuklarının bu eğitim yılı başı itibariyle yararlandırılmadıklarını söylüyorlar.”

 

 

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya’dan Milli Eğitim Bakanı Tekin’e: “Yandaş müteahhitlerinizi desteklerken kamu zararı olmuyor, kız çocuklarını taşımak mı kamu zararı oluyor?”

 

 

CHP Osmaniye Milletvekili, TBMM Katip üyesi, CHP Ekonomi Masası üyesi Asu Kaya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, söz konusu taşıma yapılan okul olan Cevdetiye’deki Ahmet Cevdet Paşa Anadolu Lisesi’ne kız öğrencileri için yurt bulunduğunu ve yurda yazılmak istemeyen öğrenciler için ilgili mevzuat nedeniyle taşıma yapılamayacağı bilgisinin verildiğini bunun da nedeni olarak yurt varken taşıma hizmeti verilmesinin kamu zararına yol açacağı olduğunun Müdürlükçe paylaşıldığını söyleyerek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın en başta gelen görevlerinden biri de öğrencilerine her durumda taşıma ve yemek hizmeti vermektir. Buna rağmen, eğitim öğretim yılının başında kız çocuklarına taşıma eğitimi ve buna bağlı olarak da yemek hizmeti verilemeyeceği söylenmiştir. Bu nasıl bir anlayıştır? Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sesleniyorum: Ülkemizde iktidarınız sürecinde yaşanan kamu zararlarını saymakla bitiremezken biz, siz kız çocuklarının taşıma hizmetini mi kamu zararı sayıyorsunuz? Bakanlığınızca, yurda yerleşmek istemeyen kız çocuklarına servis hizmeti ve de yemek hizmeti verilememesine yönelik hazırlanan bir genelge söz konusu mudur? dedi.

 

 

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, karma, laik ve çağdaş bir eğitimi her zaman savunduklarını dile getirerek “Bu ülkede, karma eğitimin gereği olarak kız ve erkek çocuklarına eşit imkanlar sağlamak zorundasınız. Bu çerçevede de, kız çocuklarına da bugünün sosyo-kültürel şartları da göz önüne alınarak taşıma ve yemek hizmeti de verilmelidir.

Ayrıca çiftçilikle uğraşıp dar gelirli olan veya asgari ücretle geçinen ailelerin çocuklarının giderlerini karşılamada çok zorlandıkları bilinirken kız çocuklarının eğitim hayatına devam etmeleri için ailelere ekonomik olarak Bakanlığın bir de böyle yüklenmesi vicdani midir? etik midir? yasal mıdır?”dedi.