CHP’li Kaya ‘LGS’de şaibe’ iddialarını Bakan Selçuk’a sordu: LGS soruları çalındı mı?

CHP’li Kaya ‘LGS’de şaibe’ iddialarını Bakan Selçuk’a sordu: LGS soruları çalındı mı?
8 Haziran 2021 09:27

Dün gerçekleşen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında şaibe olduğu iddialarına ilişkin CHP Ankara milletvekili Yıldırım Kaya TBMM Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için bir soru önergesi verdi.

 

 

CHP’li Kaya önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Liseye Geçiş Sınavı (LGS), Bakanlığınız tarafından 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ancak LGS devam ederken, sınav sorularının kitapçık fotoğrafları bazı öğrenci velileri ve WhatsApp gruplarında paylaşılmıştır.

 

 

Öğrenci velilerince tarafıma gönderilen kitapçık fotoğraflarında, İstanbul Beyoğlu Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bina No: 746922, Salon No:1 bilgisi yer almaktadır.
Daha önce de yıllarca sınav sorularının çalındığı, konunun yargı kararıyla da tespit edildiği bilinmektedir. Öğrenci ve öğrenci velileri 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılan LGS’de de soruların çalındığını iddia etmektedir.
Bu bilgiler kapsamında
1. Bakanlığınız tarafından yapılan 6 Haziran 2021 LGS devam ederken, kitapçıktaki soruların fotoğrafları kimler tarafından çekilerek paylaşılmıştır?
2. Bakanlığınız tarafından gerekli incelemeler yapılarak, suç duyurusunda bulunulacak mıdır?
3. Soruların çalındığı tespit edilirse, LGS iptal edilecek mıdır?