CHP’li Kaya: Hatay’da 5 doktorumuz halen kayıp

CHP’li Kaya: Hatay’da 5 doktorumuz halen kayıp
20 Ağustos 2023 10:02

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, Hatay’da depremin üzerinden 6 ay geçmesine karşın kayıp olan 5 hekimin cenazelerinin bulunamadığını belirterek, “Hatay’da 5 doktorumuz halen kayıp, cenazelerine de ulaşılamadı. Bu 5 hekim gördüğünüz, saçlarının teline dahi ulaşılamadı ki DNA eşleştirmesi yapılabilsin. İşte bu Hatay’dan bahsediyoruz biz. 5 hekiminin cenazesine dahi ulaşılamadı. Kalıntısına dahi ulaşılamadı. Bu Hatay’da çalışan hekimlerimizden performans bekleniyor” dedi.

 

 

6 Şubat depremlerinin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da incelemelerde bulunan CHP heyetinde yer alan Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. Kaya, aradan geçen zamana rağmen halen 5 sağlıkçının kendisine ya da cenazesine ulaşılamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Hatay’da 5 doktorumuz halen kayıp, cenazelerine de ulaşılamadı. Bu 5 hekim gördüğünüz, saçlarının teline dahi ulaşılamadı ki DNA eşleştirmesi yapılabilsin. İşte bu Hatay’dan bahsediyoruz biz. 5 hekiminin cenazesine dahi ulaşılamadı. Kalıntısına dahi ulaşılamadı. Bu Hatay’da çalışan hekimlerimizden performans bekleniyor, ona göre ödeme yapılıyor. Nöbet ödemeleri kesiliyor. Hatay’da yurttaşların temel hakkı olan sağlık hakkını karşılamak üzere siz nasıl bir planlama yapıyorsunuz Sağlık Bakanı?”

Depremin üzerinden 6 ay geçmesine karşın kayıp hekimlere ulaşılamamasının çok trajik olduğunu belirten Kaya, “Halen enkazlar kaldırılıyor. Üzerinden 6 ay geçmiş ve 5 hekime ölü ya da diri ulaşılabilmiş değil” diye konuştu.

Kaya, Hatay’daki yurttaşların sağlık hizmetine ulaşmakta da zorluk yaşadığını ve yeterli sağlık personelinin bulunmadığına dikkat çekerek, Bakan Koca’yı bir gebe annenin yaşadıklarını anlatıp eleştirdi:

“En son açtığınız atamada, Hatay’a başvuru o kadar sınırlı kaldı ki, adeta yok gibi. Kadrolar boş. Gebe kadınlar kadın doğum uzmanına ulaşamıyor. Doğum yapacağı günü planlamamış zaten. Hekim bulamayacağım ki diyor, bir yerde yapmaya çalışacağım, diyor. Peki hiç mi yok Hatay’da dediğimde, sadece özelde var diyor, özele de benim gidecek param yok, çünkü kocamın işi yok, diyor. Sağlık hizmetinin bu denli özelleşmesinin sonuçlarını da görüyorsunuz. Depremde yıkılan, her şeyini kaybeden nisanların nasıl çaresiz kaldığını görüyorsunuz.( ANKA)